Stoppa sorteringen av barn i grundskolan

Ylva Johansson presenterade skolpolitiska förslag tillsammans med Carin Jämtin, finansborgarrådskandidat i Stockholm.

- Det handlar om kvalitet i undervisningen och förbättrade skolresultat. Klyftorna i svensk skola har ökat. Vi vill sätta lärandet och undervisningens kvalitet i fokus, sade Ylva Johansson vid pressträffen.

Socialdemokraterna föreslår bland annat:

  • Mindre klasser
    Vi vill öka lärartätheten från 8,2 till 9,0 lärare per 100 elever.
  • Stoppa sorteringen av barn i grundskolan

    Vi vill stoppa den sorteringsskola som håller på att växa fram och se till att avgörande val och beslut inte behöver fattas redan när barnen är små.

  • Kontinuerlig kunskapsuppföljning
    Vi vill att skolan ska ge skriftliga omdömen från årskurs ett och betyg från sjuan.
  • Skärpta kvalitetskrav
    Skolor som ägnar sig åt felaktig betygssättning och t ex ger s.k. glädjebetyg skall kunna stängas av Skolinspektionen.
  • Resurser efter behov
    Vi vill ha nationellt styrande regler i skollagen som garanterar att resurserna i alla kommuner fördelas efter behov.
  • Öppenhet och offentlighet
    En ny offentlighetsprincip ska införas för välfärdsverksamhet som är skattefinansierad. Barnens skolgång kan inte vara en företagshemlighet

 

Läs hela rapporten "Rätt till kunskap - lust att lära"