Hur ska man berätta vem man är egentligen? Vem är jag eller snarast vad är jag? Hur man presenterar sig har förändrats över tiden.
På mina mor- och farföräldrars tid då var platsen man bodde på det centrala för identiteten, Ellesbo i Rödbo respektive i Lundby Göteborg. När mina föräldrar under sin aktiva tid presenterade sig var det utifrån yrke/sysselsättning, byggnadsarbetare respektive hemmafru. Under en stor del av min levnad har utbildning varit det centrala men tycks nu allt mer ersättas av vad man gör på fritiden.
Denna förändring över tid är en intressant spegling av hur det svenska samhället förändrats under de senaste drygt 100 åren. Det visar även hur min släkts levnadsvillkor förändrats. Från jordbrukssamhälle via industrisamhälle och välfärdsstat till dagens kunskaps- och informationssamhälle.
Låt mig börja i mor- och farföräldrarnas tids utgångspunkt. Jag bor i Kungälv med min sambo och våra två barn. Jag är uppvuxen i Kungälv fast jag har också tekniskt hunnit vara Göteborgare fast utan att flytta dit. På 1970-talet blev nämligen kommundelen Rödbo i Kungälvs kommun en del av Göteborgs kommun istället. I mitten av 1990-talet flyttade jag hemifrån och då blev jag återigen kungälvsbo på riktigt.
Egentligen är jag alltså rödbobo. När en gammal bekant till min familj gratulerade mig till platsen i riksdagen hade han ytterligare ett perspektiv. Lasse på Ellesbo uttryckte sin glädje över att det nu kommit en person från Ellesbo in i riksdagen. Han har faktiskt delvis rätt.
Mina första sju månader levde jag i det torp på Ellesbo som min mormor och morfar köpte 1924.
Själv ser jag mig som kungälvsbo och känner mig väldigt hemma här. Jag gillar småstaden men också närheten till det lagom stora Göteborg.
Med mina föräldrars generations utgångspunkt är jag informatör. Jag har haft många olika arbeten med de mest skilda arbetsuppgifter. Försäljare, lastare, kontorist är några av jobben jag haft, tidvis har jag också varit arbetslös. Mest har jag dock arbetat med information som informationsombudsman och pressekreterare. Jag är alltså i högsta grad en del av dagens informations och kunskapssamhälle.
För många i min generation är utbildning mycket viktigt och det som skapar identitet. Egentligen är jag inte formellt utbildad inom information och kommunikation. Jag är en kombination av självlärd och internutbildad. På gymnasiet läste jag ekonomisk linje. Sedan har jag bland annat studerat statskunskap, juridik, statistik och nationalekonomi på Göteborgs Universitet. Någon examen har det tyvärr aldrig blivit och det är något jag ständigt känner att jag borde ta tag i.
Idag identifierar sig människor allt mer genom sina fritidsintressen. För min del har samhällsfrågor och politik varit det stora fritidsintresset men just nu är det mitt dagliga arbete som riksdagsledamot så därför kan det väl inte riktigt räknas. När jag var ganska liten fick jag en kamera och började fotografera, det har hållit i sig och det är en av de saker jag försöker göra på fritiden. En hemlig dröm är att någon gång sätta ihop en fotoutställning med egna bilder. Oooops! Nu är den inte så hemlig längre. :-)
Sammanfattar jag min presentation så är jag alltså en fotointresserad 44-årig småbarnspappa och informatör från Kungälv med oavslutade universitetsstudier som numera jobbar på heltid med sitt största fritidsintresse politiken.
Hälsningar
Kenneth G Forslund