#748 Hur tänker ni när ni vill höja tiden för barn till föräldralediga/arbetssökande till 30tim/vecka i förskolan?
Kommuner erbjuder i dag olika tillgång till förskolan. Skollagen säger att barn till föräldralediga och arbetslösa ska få förskoleverksamhet minst 3 timmar per dag – eller 15 timmar i veckan. Och tyvärr anser sig de flesta kommuner inte ha råd med mer.
Förutsättningarna för ett förverkligande av förskolans pedagogiska uppdrag försämras av att barn är frånvarande under större delen av dagen. Därför är 15 timmar i veckan otillräckligt.
Den korta tiden riskerar att drabba barnens lärande och möjligheter till social utveckling. 15 timmars förskola innebär ofta också en otillräcklig avlastning för föräldralediga föräldrar, som skulle behöva mer tid för att etablera kontakten med det yngsta barnet. Arbetslösa föräldrar behöver mer än 15 timmar i veckan för att söka jobb.
Om ett varaktigt reformutrymme uppstår vill vi ändra skollagen så att alla kommuner erbjuder 30 timmars förskoleverksamhet också för barn med föräldralediga eller arbetslösa föräldrar. Inte minst är det viktigt för att barnet när en förälder blir arbetslös eller föräldraledig inte plötsligt ska behöva stängas ute från det sociala sammanhang förskolan innebär.
Läs mer om våra förslag för en modern och tillgänglig förskola.