Littorin vill inte satsa på sommarjobb till ungdomar
Regeringen tänker inte återinföra något stöd för att kommunerna ska kunna ge fler ungdomar sommarjobb. Det var beskedet när Fredrik Lundh, riksdagsledamot (s) från Luleå, debatterade sommarjobben med arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m).
I Norrbotten finns i dagsläget endast 34 sommarjobb att söka. Fredrik Lundh frågade varför Sven Otto Littorin har avvecklat det statliga stödet till feriearbeten och om han kommer att lägga fram något annat förslag på hur man från statligt håll kan stödja kommuner och landsting att erbjuda feriejobb. Men Sven Otto Littorin ställde sig kallsinnig och ansåg inte att det behövs något stöd, trots att det är många kommuner runt om i landet som kraftigt tvingats dra ner eller rent av ta bort alla sommarjobb för ungdomar i tonåren.
- Ungdomar i åldern 14-17 år runt om i landet kan i de flesta fall inte få de jobb regeringen pratar om. I mitt eget hemlän Norrbotten finns bara 34 sommarjobb att söka och det är en typ av jobb som den här åldersgruppen inte kan få. Det annonseras efter receptionister, lastbilsförare, bagarare, behandlingsassistenser med mera. Regeringen sviker den här gruppen tonåringar som till stor del endast haft de kommunala feriejobben att tillgå och som nu står helt utan sommarjobb när sommarlovet börjar, säger Fredrik Lundh.
- Stödet borde byggas ut så att fler ungdomar får sommarjobb, inte skrotas. I Luelå och på många håll i Norrbotten tar våra politiker beslut om att skjuta till pengar för att kunna klara feriejobben. Men allt kommer vi inte klara av lokalt, säger Fredrik Lundh, riksdagsledamot (s).
Länk till interpellationen:
http://www.riksdagen.se/webbnav/index.aspx?nid=63&dok_id=GU10518&rm=2006/07&bet=518