Första maj 2016

I år firar vi första maj under parollen ”Tillsammans för Sverige”. Här hittar du information om var våra ledande företrädare talar.

Ledning

Stefan Löfven, Götaplatsen i Göteborg kl 16:30. Ta del av programmet

Carin Jämtin, Tornparken i Sundbyberg kl 10:30 samt Norra Bantorget, Stockholm kl 15:30. Ta del av programmet

Magdalena Andersson, Rådhustorget i Umeå kl 13:00. Ta del av programmet

Övriga ledande företrädare


Blekinge

Tomas Eneroth
Karlskrona, Hoglands Park kl 12:40

Ronneby, Ronneby torg kl 14:30


Bohuslän

Anders Ferbe
Uddevalla, Museiparken kl 11:30

Lysekil, Stadsparken kl 14:30


Dalarna

Peter Hultqvist
Borlänge, Folkets Park kl 16:00

Mona Sahlin
Borlänge, Folkets Park kl 16:00


Gotland

Katarina Berggren
Visby, Bingebyparken kl 10:45

Rute, Folkets hus kl 14:00


Gävleborg

Anders Ygeman
Gävle, Slottstorget kl 14:30


Göteborg

Stefan Löfven, Götaplatsen kl 16:20


Halland

Anna Johansson
Varberg, Societen kl 11:00

Kungsbacka, Badhusparken kl 13:00


Jämtland

Aida Hadzialic
Östersund, Stortorget kl 14.20


Jönköpings län

Kristina Persson
Värnamo, Folkets park kl 15:30

Philip Botström, SSU-förbundets ordförande
Jönköping, Hovrättstorget kl 13:00


Kalmar län

Ardalan Shekarabi
Kalmar, Larmtorget kl 13:30


Kronoberg

Sören Juvas, HBT-Socialdemokrater
Växjö, Museiparken kl 15:00


Norra Älvsborg

Janne Rudén, SEKO
Trollhättan, Kungsgatan 41 kl 11:30

Vänersborg
Gatukrysset Sundsgatan/Edsgatan kl 13:00

Vargön
Villa Björkås kl 14:30

Carina Olsson, S-kvinnor
Alingsås, Lilla Torget kl 13:00

Lerum
Villa Pomona kl 11:00


Norrbotten

Ylva Johansson
Luleå, Gula Paviljongen, Storgatan kl 10:30

Boden
Ungdomens Hus (kommunens parkering Enen), kl 13:30

Sven-Erik Bucht, Kalix


Skaraborg

Annika Strandhäll
Skövde Kulturhus (lokal Valhall), kl 10:30

Torbjörn Johansson, LO
Skara, Djäknescenen i Skara kl 10:30

Per-Olof Sjöö, GS-facken
Gullspång, Göta Holme kl 10:30


Skåne

Karl-Petter Thorvaldsson, LO-ordförande
Malmö, Södergatan kl 13:30

Landskrona
Rådhustorget kl 11:15

Johan Lindholm, Byggnads
Helsingborg, Mäster Palms Plats kl 11:30

Lars Lindgren, Transport
Eslöv, Föreningstorget kl 13:00

Mikael Johansson, Målarna
Örkelljunga, Kungsvägen kl 09:00


Stockholm

Carin Jämtin
Norra Bantorget, kl 15:30


Stockholms län

Carin Jämtin
Sundbyberg, Tornparken kl 10:30

Elin Ylvasdotter, S-studenters ordförande
Sollentuna, Malmparken kl 10:00

Marita Ulvskog
Norrtälje, Societetsparken kl 12:00

Helene Hellmark Knutsson
Södertälje, Stora torget kl 12:00


Sörmland

Ingela Edlund, LO
Eskilstuna, Fristadstorget kl 14:30

Ibrahim Baylan
Vingåker, Säftaholms slott kl 11:00

Katrineholm, Stadsparken kl 15:30

Jonas Wallin, Elektrikerna
Trosa, Trosa torg kl 12:00


Uppland

Gabriel Wikström
Uppsala, Vaksala Torg kl 12:30


Värmland

Mikael Damberg
Karlstad, Stora torget kl 14:00


Västerbotten

Magdalena Andersson
Umeå, Rådhustorget kl 13:00


Västernorrland

Åsa Regnér
Sundsvall, Stora torget kl 15:00

Matts Jutterström, Pappers
Örnsköldsvik. Stora Torget kl 12:30

Susanne Andersson, S-kvinnor
Ånge, Torget kl 11:00

 

Västmanland

Morgan Johansson
Västerås, Stora torget kl 14:30

Jytte Guteland
Köping, Folkets Hus kl 10:30

Andrea Törnestam, SSU
Sala, Stora torget kl 13:00


Älvsborg Södra

Therese Guovelin
Borås, Stadsparken kl 15:00

Ulricehamn
Järnvägstorget, kl 11:00

Ulf Bjereld
Mark, Skene torg kl 15:00

Svenljunga
Torget kl 10:30

Håkan Linnarsson
Tranemo, Folkets Hus kl 11:00


Örebro län

Tobias Baudin, LO
Örebro, Virginska skolan kl 14:00


Östergötland

Margot Wallström
Norrköping, Kårhusets trappa kl 12:00

Linköping
Larsparken, kl 15:00

Mer information

Stefan Hell Fröding, 070-839 84 86

 

Hittar du inte firandet i din stad? Här finns länkar till våra lokala hemsidor

Här hittar du årets Första maj-märke


Sidan uppdateras löpande.

  • dela på facebook
  • dela på twitter
  • Skriv ut