Första maj-talare

Årets första maj-firande går under parollen: Ingen ung utan jobb! Talarlistan innehåller 63 centralt placerade namn. Det är fler än på många år.

Ledning

Stefan Löfven

Sundbyberg
09:45 Samling och tåguppställning utanför Folkets Hus, Sundbyberg. 
10:10 Tåget avgår mot Tornparken. 
10:50 Tal av Stefan Löfven. 

Stockholm
13:45 Samling Humlegården, Stockholm. 
14:00 Avmarsch från Humlegården mot Norra Bantorget. 
15:08 (cirka) Tal av Stefan Löfven. 

Carin Jämtin 

Malmö
13:30 Samling Södergatan.  
15:00 Tal av Carin Jämtin i Folkets park.  

Landskrona
11:15 Samling Rådhustorget
12:00 Tal av Carin Jämtin i Slottsparken      

Mikael Damberg

Linköping
13:00 Samling på Borggården.
15:00 Tal av Mikael Damberg i Sankt Larsparken.  

Norrköping
11.45 Samling i Idrottsparken. 
13.15 Tal av Mikael Damberg vid Kårhuset Trappan. 

Magdalena Andersson

Eskilstuna
11.30 Samling på Strömsholmen. 
12.30 Avmarsch från Strömholmen mot Djurgården. 
13.00 (cirka) Tal av Magdalena Andersson på Djurgården. 

Västerås
14.30 Samling på Stora torget. 
15.00 Avmarsch mot Viktor Larssons plats. 
15.30
Tal av Magdalena Andersson på Viktor Larssons plats, vid Växhuset. 

Karl-Petter Thorwaldsson

Göteborg
15.30 Avmarsch från Järntorget. 
16.30 (cirka) Tal av Karl-Petter Thorwaldsson på Götaplatsen. 

                           

VU

Elvy Söderström, Örnsköldsvik.  

Anneli Hultén, Uddevalla.                            

Lena Micko. Finspång.                                   

Therese Guovelin, Säter.                                                      

Ardalan Shekarabi, Uppsala.                                

Gruppledare i riksdagen

Fredrik Olovsson, Boden och Luleå.                               

Ylva Johansson, Jönköping.                               

Peter Hultqvist, Borlänge. 

Anders Ygeman, Stockholm.                                   

Gunilla Carlsson, Falköping.                       

Mathilda Ernkrans, Skellefteå och Boliden.                    

Björn Von Sydow, Strängnäs och Åker Styckebruk.                     

Veronica Palm, Gävle.                                

Jennie Nilsson, Trelleborg.                                

Leif Jakobsson, Mölndal.                             

Lena Hallengren, Kalmar.                             

Ibrahim Baylan, Örebro.                 

Urban Ahlin, Mariestad.                           

Morgan Johansson, Sundsvall och Härnösand. 

Marie Granlund, Svedala.                        

Tomas Eneroth, Växjö.                                

EP-kandidater

Marita Ulvskog, Falun och Ludvika.                                  

Olle Ludvigsson, Ale.                         

Jytte Guteland, Sigtuna.                               

Jens Nilsson, Robertsfors.                            

Anna Hedh, Helsingborg.                            

Alexander Gabelic, Mjölby.                          

Ellinor Eriksson, Boden och Luleå.                             

LO/LO-förbund

Tobias Baudin, LO, Halmstad. 

Ingela Edlund, LO, Piteå.             

Torbjörn Johansson, LO, Borås, Mark och Tranemo.           

Hans Öhlund, Fastighets, Gävle och Ockelbo.                

Mikael Johansson, Målarna, Bromölla.                    

Johan Lindholm, Byggnads, Norrtälje.                    

Jonas Wallin, Elektrikerna, Nyköping.                      

Jan Rudén, SEKO, Karlskrona och Ronneby.          

Lars Lindgren, Transport, Sundsvall och Ånge.          

Annelie Nordström, Kommunal, Lycksele och Vindeln.          

Per Holmström, Kommunal, Oxelösund.                

Jan-Henrik Sandberg, Pappers, Hyltebruk.                 

Per-Olof Sjöö, GS-Facket, Alvesta och Markaryd.            

Ella Niia, Hotell och resturang, Österåker.               

Anders Ferbé, IF-Metall, Trollhättan och Lilla Edet.                             

Övriga centrala talare

Talla Alkurdi, S-Studenter, Karlshamn.                

Gabriel Wikström, SSU, Östersund.               

Helén Pettersson, ABF, Falkenberg och Varberg.

Carina Olsson, S-kvinnor, Visby och Rute.             

Wanja Lundby-Wedin, Bollnäs och Söderhamn.           

Mona Sahlin, Jönköping. 

Margot Wallström, Karlstad. 

Göran Persson, Gnesta.   

Håkan Juholt, Oskarshamn.                     

Ann Linde, Nynäshamn.  

Janne Larsson, Umeå och Hörnefors.          

Thomas Bodström, Södertälje.                 

Ylva Thörn, Motala och Mjölby.  

Berit Högman, Tranås och Norrahammar.    

Peter Weiderud, Tro och solidaritet, Helsingborg.      

Gå med Stefan

Gå med i Sveriges första digitala första maj-tåg och hitta ditt partidistrikts event på Facebook med mer information om tid, plats och övriga aktiviteter.  

  • dela på facebook
  • dela på twitter
  • Skriv ut