Första maj 2012

Nu är det dags för Första maj. Här ser du hur årets märke ser ut. Årets paroll är: "Kunskap och arbete bygger Sverige"


 Ladda ner bilden högupplöst (EPS)

 

 

 

 

 

Göteborg:  
Stefan Löfvén, partiordförande
Se Första Maj-programmet i Göteborg>>
SVT Forum direktsänder Stefan Löfvéns Första maj-tal>>

Stockholm: 
Carin Jämtin, partisekreterare
Se Första maj-programmet i Stockholm>>

Malmö: 
Magdalena Andersson, ekonomisk- politisk talesperson
Se Första maj-programmet i Malmö>> 

Eskilstuna: 
Mikael Damberg, gruppledare, Eskilstuna
Se Första maj-programmet i Eskilstuna>>

 

Första maj-talare sorterat per partidistrikt


Blekinge:  
Heléne Fritzon VU ledamot, Karlskrona
Håkan Juholt, Sölvesborg

Bohuslän:  
Jennie Nilsson, gruppledare Näringsutskottet, Uddevalla
Gunilla Carlsson Kulturutskottet, Tjörn
Janne Rudén ordförande i SEKO, Strömstad

Dalarna:  
Anders Ygeman gruppledare Trafikutskottet, Falun, Ludvika
Ann Linde, Internationell sekreterare, Avesta

Gotland:
Matilda Ernkrans gruppledare Miljö- och Jordbruksutskottet, Visby

Gävleborg: 
Ellinor Eriksson förbundssekreterare SSU, Gävle
Per Bardh LO, Sandviken

Göteborg:  
Stefan Löfven, partiordförande
Se Första Maj-programmet i Göteborg>>

Halland: 
Tomas Eneroth gruppledare Socialförsäkringsutskottet, Halmstad,
Leif Jakobsson gruppledare Skatteutskottet, Varberg

Jämtland: 
Ylva Johansson gruppledare Arbetsmarknadsutskottet, Östersund

Jönköping: 
Morgan Johansson gruppledare Justitieutskottet, Jönköping
Anders Ferbe ordförande IF Metall , Värnamo och Vaggeryd

Kalmar:  
Henrik Rydström, fotbollsspelare, Kalmar
Fredrik Olovsson Finansutskottet, Vimmerby, Hultsfred

Kronoberg:  
Lena Hallengren gruppledare Socialutskottet, Växjö

Norrbotten:  
Tobias Baudin vice ordförande i Kommunal, Luleå
Berit Högman vice gruppledare, Kiruna och Gällivare

Skaraborg: 
Lena Sommestad ordförande S-kvinnor, Skövde

Skåne: 
Magdalena Andersson Malmö, Landskrona
Se Första Maj-programmet i Malmö>> 
Annelie Nordström ordförande Kommunal, Helsingborg

Stockholm: 
Carin Jämtin, partisekreterare, Stockholm och Sundbyberg
Se Första Maj-programmet i Stockholm>>

Ibrahim Baylan, Utbildningsutskottet, Södertälje
Mona Sahlin, Sigtuna

Sörmland: 
Mikael Damberg gruppledare, Eskilstuna
Se Första Maj-programmet i Eskilstuna>>
Thomas Bodström, Katrineholm
Göran Persson, Gnesta
Lars Anders Häggström ordförande Handels, Nyköping

Uppland:  
Per Ragnar skådespelare, Uppsala
Ulla Lindqvist LO, Enköping

Värmland:  
Marita Ulvskog EU - parlamentariker, Karlstad
Jan-Erik Sandberg ordförande Papper, Grums

Västerbotten:  
Gabriel Wikström ordförande SSU, Umeå

Västernorrland:  
Peter Hultqvist gruppledare Försvarsutskottet, Sundsvall

Västmanland:    
Sven-Erik Österberg gruppledare Konstitutionsutskottet, Västerås

Norra Älvsborg: 
Wanja Lundby Wedin ordförande LO, Trollhättan, Ale och Bengtsfors 

Södra Älvsborg: 
Urban Ahlin gruppledare Utrikesutskottet, Borås

Örebro: 
Veronica Palm gruppledare Civilutskottet, Örebro
Per-Ola Sjöö ordförande GS, Hallsberg

Östergötland: 
Karl-Petter Thorvaldsson ordförande ABF, Norrköping och Motala

Med reservation för eventuella ändringar

 

  • dela på facebook
  • dela på twitter
  • Skriv ut