Beslut: Valärenden

Verkställande utskott

Ordinarie ledamöter

Stefan Löfven, partiordförande
Carin Jämtin, partisekreterare
Karl-Petter Thorwaldsson, LO
Elvy Söderström, Västernorrland
Mikael Damberg, Stockholms län
Anneli Hulthén, Göteborg
Morgan Johansson, Skåne

Suppleanter

Magdalena Andersson, ekonomisk politisk talesperson
Ardalan Shekarabi, Uppsala län
Lena Micko, Östergötland
Tomas Eneroth, Kronoberg
Veronica Palm, Stockholm
Peter Hultqvist, Dalarna
Therese Guovelin, vice ordf. Hotell och Restaurangfacket
Urban Ahlin, Skaraborg

Partistyrelse

Ordinarie ledamöter

Niklas Karlsson
Helene Fritzon
Helene Björklund
Lena Hallengren
Ilan de Basso
Hanna Westerén
Hans Hoff
Phia Andersson
Talla Alkurdi
Jörgen Hellman
Ulric Andersson
Mattias Ottosson
Hans Ekström
Pia Nilsson
Jonas Karlsson
Vivianne Macdisi
Karin Wanngård
Helene Hellmark Knutsson
Yilmaz Kerimo
Åsa Westlund
Daniel Olsson
Anna-Caren Sätherberg
Erik Bergkvist
Karin Åström
Janne Rudén
Anders Ferbe

Suppleanter

Roger Johansson
Katrin Stjernfeldt Jammeh
Omar Mustafa
Anna Johansson
Åsa Kullgren
Kent Ögren
Monica Haider
Matilda Ernkrans
Andreas Schönström
Maria Strömkvist
Katarina Köhler
Johan Persson
Tonka Frodlund
Carina Ödebrink
Kenneth G Forslund

Programkommission

Ordinarie ledamöter

Stefan Löfven
Emma Nilsson
Leif Pagrotsky
Talla Alkurdi
Gabriel Wikström

Suppleanter

Elisabet Brandt Ygeman
Morgan Johansson
Maria Stenberg
Peter Persson
Katarina Berggren

Revisorer

Ordinarie

Håkan Bystedt
Ella Niia
Lars Ericson

Suppleanter

Ingrid Lennerwald
Tommy Ternemar
Sara Heelge-Vikmång

Valberedning

Ordförande:
Ilmar Reepalu

Ordinarie ledamöter:
Tomas Riste (Väst)
Carina Ohlsson (Väst)
ClaesGöran Carlsson (Sydöstra)
Teres Lindberg (Stockholm)
Anders Karlsson (Skåne)
Marie-Louise Rönnmark (Skogslänen)
Hans Unander (Skogslänen)
Ebba Östlin (Stockholms län)
Lars Eriksson (CDUTE)
Karin Sundin (CDUTE)

Ersättare (träder in i angiven ordning):

1. Ulla Gradeen (Sydöstra)
2. Anton Waara (Skogslänen)
3. Jana Nilsson (Väst)
4. Annelie Karlsson (Skåne)
5. Greger Tidlund (CDUTE)
6. Lars Bryntesson (Stockholms län)

  • dela på facebook
  • dela på twitter
  • Skriv ut