
Under en pressträff på kulturhuset i Stockholm på torsdag förmiddag presenterade Mona Sahlin och tiotalet socialdemokratiska kommunalråd en satsning på sommarjobb för unga.
- Sveriges unga behöver nu snabba åtgärder som ger resultat. En viktig insats kan göras redan i sommar. För de allra flesta är sommarjobbet den första kontakten med ett arbete och för många också vägen in på arbetsmarknaden, sade Mona Sahlin
- Vi behöver en jobbskapande politik, det finns det inte idag. vi kommer fortsätta att satsa på sommarjobben och stöd för unga entreprenörer. I år kommer vi att skapa minst 800 sommarjobb för unga, sade Katarina Berggren, kommunalråd Botkyrka.
- Vi kommer i Malmö att satsa ytterligare på sommarjobben i år. Vi kommer kunna erbjuda ca 3500 sommarjobb för unga, sade Kent Andersson, kommunalråd i Malmö.
- Så här viktig är frågan att socialdemokratiskt styrda kommuner sätter igång redan nu - trots en borgerlig regering. För vi kan inte vänta - ungdomarna kan inte vänta, avslutade Mona Sahlin.
På mötet tillsammans med Mona Sahlin deltog följande:
Roger Mogert, oppostitionsråd Stockholm.
Mats Arnsmar, kommunalråd Göteborg
Kent Andersson, kommunalråd Malmö
Anita Bdioui, kommunalråd Sundsvall
Katarina Berggren, kommunalråd Botkryka
Anna Ljungdell, kommunalråd Nynäshamn
Anders Lago, kommunalråd Södertälje
Lena Melesjö Windahl, kommunalråd Karlstad
Jimmy Jansson, kommunalråd Eskilstuna
Lena Micko, oppositionsråd Linköping
Heléne Fritzon, oppositionsråd Kristianstad
Ulf Olsson, oppositionsråd Borås
Jonas Karlsson, oppositionsråd Örebro
Johan Persson, kommunalråd Kalmar
Presskontakt:
Anna Helsén 070-698 48 58
Läs Mona Sahlins artikel på SVD:s brännpunkt torsdag den 18 mars:
________________________
Läs mer om våra förslag för arbete för unga