Jag vill börja med att tacka alla er som visat sitt stöd och röstat på Socialdemokraterna.
Valet är över och Alvesta har hamnat i ett extremt svårt politisktläge där det inte finns någon klar majoritet.
Vi är inte längre det största partiet utan det är numera (M) i Alvesta som dagarna efter valet gick ut med ett tydligt besked att deras avsikt var att söka stöd för ett minoritetsstyre.
Vi har nu förhandlat klart där resultatet blev att vi släpper fram ett minoritetsstyre.
Det är första gången Alvesta styrs av en minoritetsregering. Det är en mycket, mycket svår situation. Och det kommer att kräva en stor ödmjukhet och fingertoppskänsla från (M) detta ska man ha väldigt klart för sig.
Vi sätter oss i en tydlig och konstruktiv opposition, där vi tar ansvaret för vad våra väljare vill och för kommunens framtid.
Vi har fått 25% av väljarkåren i Alvesta kommuns stöd för att genomföra vår politik och det kommer vi att göra på ett konstruktivt och det mest effektiva sätt vi kan.
Robert Olesen
Gruppledare (S)