S-ledamöter i Region Skåne

Förtroendevalda S-ledamöter i Region Skåne.

 

Förtroendevalda S-ledamöter i Region Skåne.

 

  
Namn: Anita Aagesen-Svärd
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
E-post: anita.svard@telia.com
Telefon: 040-611 77 41
Mobil: 072-711 11 15
Arbete: 040-611 77 41
Adress: Lönngatan 16 Lgh 009, 214 49 Malmö
Uppdrag:
Kulturnämnden, Ersättare 

  
Namn: Magnus Alm
Parti: Socialdemokraterna
E-post: alm79@telia.com
Mobil: 070-819 03 45
Adress: Partisanvägen 6, 274 37 Skurup
Uppdrag: 
Personalnämnden, Ledamot

Namn: Birgitta Almroth
Valkrets: Sydvästkretsen II
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Personalnämnden15, Ersättare

 

 

Namn: Ingela Andersson
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: ingelaandersson51@yahoo,se
Mobil: 0702-10 50 60
Arbete: 042-10 50 60
Uppdrag: 
Regionfullmäktige, Ledamot
Kollektivtrafiknämnden, Ledamot


Namn: Jessica Andersson
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag: Fastighets- och servicenämnden, Ersättare


Namn: Sten Andersson
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: sten.andersson@osby.se
Mobil: 0706-83 00 85
Arbete: 0451-426 07
Adress: Södra Portgatan 2 B, 283 41 Osby
Uppdrag: 
Sjukvårdsnämnd KRYH, Ersättare

 

Namn: Pia Arndorff
Valkrets: Sydostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Sjukvårdsnämn KRYH, Ersättare

 

Namn: Susanne Asserfors
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Kulturnämnden, Ledamot

 

Namn: Yvonne Augustin
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: yvonne.augustin@skane.se
Mobil: 076-887 11 16
Arbete: 044-309 30 45
Adress: Spårögatan 15, 257 32 Rydebäck
Uppdrag:
Sjukvårdsnämnd SUND, Ordförande
Hälso- och Sjukvårdsnämnden, Ledamot
Regionfullmäktige, Ledamot
Regionstyrelsen, Ersättare

 

Namn: Tommy Augustsson
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 070-572 15 51
E-post: sosse1@yahoo.com
Uppdrag:
Regionfullmäktige, Ledamot
Kollektivtrafiknämnden, Ersättare

 

Namn: Christine Axelsson
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
E-post: christine.axelsson@skane.se
Telefon: 040-15 82 54
Mobil: 0703-47 51 71
Arbete: 044-3093237
Adress: Barometergatan 90, 211 17 Malmö
Uppdrag: 
Regionfullmäktige, Ledamot

 

Namn: Kerstin Björkäng Wirehed
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: kbjorkang@gmail.com
Mobil: 0727-32 34 34
Adress: Solängsvägen 3, 263 92 Jonstorp
Uppdrag: 
Personalnämnden15, Ledamot

 

 Namn: Ida Bornlykke
Valkrets:Sydostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Sjukvårdnämn KRYH, Ledamot

 

Namn: Elin Brusewitz
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 076-167 27 70
E-post: elinskij@hotmail.com
Uppdrag:
Regionfullmäktige, Ledamot
Fastighets- och servicenämnden, Ersättare

 

  
Namn: Conny Bäck
Valkrets: Sydvästkretsen II
Parti: Socialdemokraterna
E-post: conny.back@lomma.se
Telefon: 040-41 63 68
Arbete: 040-641 16 87
Adress: Strandängsgatan 7, 234 33 Lomma
Uppdrag: 
Hälso- och sjukvårdsnämnden, Ersättare
Regionfullmäktige , Ledamot

Namn: Robert Carlsson
Valkrets: Sydvästkretsen II
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Fastighets- och Servicenämnden, Ersättare

 

Namn: Annelie Cederberg
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Patientnämnden Skåne, Ersättare


Namn: Ellinor Dahlgren
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: gedesign4@gmail.com
Mobil: 0708-49 46 98
Adress: Stenskogen Mellangård 708, 243 91 Höör
Uppdrag: 
Demokratiberedning, Ledamot

 

Namn: Rolf Delcomyn
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0705- 75 49 02
Telefon: 0451-201 15
E-post: rolf.delcomyn@telia.com
Uppdrag:
Hälsoberedning, Ledamot

 

Namn: Carina Dilton
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0707-15 48 46
E-post: cdilton@hotmail.com
Uppdrag:
Regionfullmäktige, Ledamot

 

Namn: Margareta Dovsjö
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: margareta.dovsjo@lund.se
Telefon: 046-12 77 30
Mobil: 0705-912979
Arbete: 046-35 52 83
Adress: Lunds kommun, Box 41, 221 00 Lund
Uppdrag: 
Fastighets- och servicenämnden , Ledamot

 
Namn: Tayfun Erden
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0733-18 42 62
Telefon: 040-96 23 12
E-post: taffe76@gmail.com
Uppdrag:
Regionfullmäktige, Ledamot
Patientnämnden Skåne, Ledamot

 

Namn: Pierre Esbjörnsson
Valkrets: Sydostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: pierre.esbjornsson@telia.com
Telefon: 0411-53 60 02
Mobil: 0738-56 00 56
Arbete: 040-29 00 95
Adress: Villie 30, 274 62 Rydsgård
Uppdrag: 
Fastighet- och Servicenämnden, Ledamot

 

Namn: Peter Fransson
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: peter.fransson@lund.se
Uppdrag: Sjukvårdsnämnd SUS, Ledamot

 

Namn: Martin Fridehjelm
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Demokratiberedning, Ledamot

 

Namn: Henrik Fritzon
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: henrik.fritzon@skane.se
Arbete: 044-309 30 48
Adress: Skånehuset Hus 1 Plan 3, 291 89 Kristianstad
Uppdrag: 
Regionstyrelsen, Ordförande
Regionstyrelsens arbetsutskott, Ordförande
Regionfullmäktige, Ledamot


Namn: Leif Göthed
Valkrets: Sydvästkretsen II
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0709- 78 12 82
E-post: leifgothed@hotmail.com
Uppdrag:
Upphandlingsstrategiutskottet, Ledamot
Regionfullmäktige, Ledamot
Regionstyrelsen, Ersättare

 

 Namn: Naser Hasan
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Arbete: 040-34 36 06
Mobil: 0702- 02 73 81
E-post: naser.hasan@malmo.se
Uppdrag:
Personalnämnden15, Ledamot

 

Namn: Daniel Hedén
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
E-post: daniel.heden@skane.se
Mobil: 0734-33 47 87
Arbete: 044-309 30 46
Uppdrag: 
Handikappberedning, Ordförande
Fastighet- och Servicenämnden, Ordförande
Regionfullmäktige, Ledamot

 

Namn: Amela Hodzic
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 070-9281138
E-post: amela.alisic-hodzic@skane.se
Uppdrag:
Upphandlingsstrategiutskottet, Ordförande
Personalnämnden15, 1:e vice ordförande
Regionfullmäktige, Ledamot
Regionstyrelsen, Ledamot
Regionstyrelsens arbetsutskott, Ersättare

 

Namn: Ing-Britt Hoff
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: ingbritt.hoff@gmail.com
Telefon: 044-12 47 76
Mobil: 0733-32 47 76
Adress: Fältvägen 22 B, 291 35 Kristianstad
Uppdrag: 
Demokratiberedningen, Ersättare

 

  
Namn: Anna-Lena Hogerud
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: anna-lena.hogerud@skane.se
Mobil: 0709-43 27 28
Arbete: 046-35 56 11
Uppdrag: 
Häso- och Sjukvårdsnämnden, Ordförande
Regionstyrelsen, Ledamot
Regionstyrelsens arbetsutskott, Ledamot
Regionfullmäktige, Ledamot

 

 

Namn: Elisabeth Holmer
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: elisabeth@holmers.se
Mobil: 0709-45 44 14
Adress: Spelvägen 23, 284 37 Perstorp
Uppdrag:
Personalnämnden15, Ledamot
Regionfullmäktige, Ledamot

 

Namn: Ulf-Peter Honoré
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: ulf-peter.honore@abf.se
Mobil: 0708-49 04 05
Arbete: 044-10 03 40
Uppdrag:
Kulturnämnden, Ledamot

 

Namn: Christer Hovbrand
Valkrets: Sydostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0705-60 05 63
Telefon: 0415-40 10 83
E-post: c.hovbrand@sjobo.nu
Uppdrag:
Kulturnämnden, Ersättare

 

Namn: Anna-Carin Håkansson
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: anna-carin.hakansson@horby.se
Mobil: 0709-58 16 58
Arbete: 0415-378254
Adress: Östraby 9198 Boställe Östraby , 242 97 Hörby
Uppdrag:
Regionfullmäktige , Ledamot
Sjukvårdsnämnd SUS, Ersättare

 

Namn: Ida-Therese Högfeldt
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0708-37 96 77
E-post: ida.therese.hogfeldt@malmo.se
Uppdrag: 
Folkhälsoberedning, Ledamot
Regionfullmäktige, Ledamot
Habilitering- och Hjälpmedelsnämnden, Ersättare

 

Namn: Anna Ingers
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Arbete: 042-10 59 67
Mobil: 0705-54 07 17
E-post: annaingers@gmail.com
Uppdrag:
Regionfullmäktige, Ledamot
Sjukvårdsnämnd SUND, Ersättare

 

Namn: Pia Ingvarsson
Valkrets: Sydostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: pia.ingvarsson@telia.com
Telefon: 0414-14812
Mobil: 0706-960705
Adress: Ponnygatan 4, 272 37 Simrishamn
Uppdrag: 
Habilitering- och Hjälpmedelsnämnden, Ledamot
Folkhälsoberedning, Ersättare

 

Namn: Karl-Erik Innala
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: karl-erik.innala@ostragoinge.se
Telefon: 044-417 44
Mobil: 0731-40  68 59
Adress: Trollgatan 13, 280 60 Broby
Uppdrag: 
Regionfullmäktige , Ledamot
Regionala Utvecklingsnämnden, Ledamot

 

Namn: Hans Johansson
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: helsingborg@lokalt.lo.se
Telefon: 042-14 09 26
Mobil: 0706-64 78 88
Arbete: 042-14 32 00
Adress: Gasverksgatan 33 A, 252 68 Helsingborg
Uppdrag: Revisorer, Region Skåne, Ledamot

 

  
Namn: Kristin Johansson
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Patientnämnden Skåne, Ersättare


  
Namn: Linda  Johnsson
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Sjukvårdsnämnd SUS, Ledamot

 


Namn: Christian Jönsson
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0709-69 61 99
E-post: chris81@live.se
Uppdrag:
Regionfullmäktige, Ledamot
Sjukvårdsnämnd SUS, Ersättare

 

Namn: Kenneth Jönsson
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag: Sjukvårdsnämnd SUS, Ersättare

 

Namn: Susanne Jönsson
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: susjon@hotmail.com
Mobil: 0707-68 50 49
Arbete: 0431-46 82 10
Telefon: 0431-27 10 01
Adress: Höja Kyrkväg 1, 262 93 Ängelholm
Uppdrag: 
Demokratiberedningen: 1:e vice ordförande
Regionfullmäktige, Ledamot

Namn: Anders Karlsson
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 070-522 39 65
E-post: ander.k.s@telia.com
Uppdrag:
Regionfullmäktige, Ledamot
Regionala utvecklingsnämnden, Ersättare

 

Namn: Göran Klang
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 070-273 73 10
E-post: goran.klang@bastad.se
Uppdrag:
Handikappberedning, Ersättare


Namn: Bertil Knutsson
Valkrets: Sydvästkretsen II
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Habilitering- och Hjälpmedelsnämnden, Ledamot

 

Namn: Camilla Kronholm
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Demokratiberedning, Ersättare

 

Namn: Pia Kronkvist
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Sjukvårdsnämnd KRYH, Ledamot

 

Namn: Franziska  Larsson
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: franziskalarsson888@hotmail.com
Mobil: 0703-93 98 58
Telefon: 042-24 12 75
Adress: Södra Tvärgatan 1, 252 26 Helsingborg
Uppdrag: 
Fastighets- och servicenämnden , Ledamot
Regionfullmäktige , Ledamot

 

Namn: Katja Larsson
Valkrets: Sydvästkretsen II
Parti: Socialdemokraterna
E-post: larsson.katja@telia.com
Mobil: 0705-52 29 91
Adress: Egnahemsvägen 14, 232 39 Arlöv
Uppdrag: 
Regionala Utveklingsnämnden, Ledamot
Regionfullmäktige, Ledamot

 

Namn: Anita Lata
Valkrets: Sydvästkretsen II
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Kollektivtrafiknämnden, Ersättare

  
Namn: Ingrid Lennerwald
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: ingrid.lennerwald@skane.se
Mobil: 070-6063404
Adress: Stallgatan 4 A, 241 32 Eslöv
Uppdrag:
Beredning För Framtidens Sjukvård, Ordförande
Regionstyrelsen, Ledamot
Regionfullmäktige, Ledamot
Upphandlingsstrategiutskottet, Ersättare
Förenklingskommissionen, Ersättare

Namn: Kristina Lindbåge
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0768-44 69 99
E-post: tinalindbage@hotmail.com
Uppdrag:
Regionfullmäktige, Ledamot
Hälso- och Sjukvårdsnämnden, Ersättare

 

Namn: Eva-Lena Lindell
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Habilitering- och Hjälpmedelsnämnden, Ledamot

 

Namn: Sven Lindkvist
Valkrets: Sydvästkretsen II
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0723-54 17 26
Telefon: 0410-417 26
E-post: sven.lindkvist@trelleborg.se
Uppdrag:
Sjukvårdsnämnd SUND, Ledamot

Namn: Patrik Lindqvist
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Habilitering- och Hjälpmedelsnämnden, Ledamot

 

Namn: Amani Loubani
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0739-50 10 57
E-post: amani_loubani@yahoo.com
Uppdrag:
Regionfullmäktige, Ledamot
Kollektivtrafiknämnden, Ersättare



Namn: Lars-Erik Lövdén
Valkrets: Sydostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Revisorer, Region Skåne, Ordförande

 

Namn: Torbjörn Lövendahl
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: torbjorn.lovendahl@telia.com
Mobil: 0709-30 10 07
Adress: Rådhuset, 245 80 Staffanstorp
Uppdrag: 
Kulturnämnden, Ordförande
Regionfullmäktige, Ledamot

 

Namn: Cecilia Magnusson-Svärd
Valkrets: Sydostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Arbete: 040-343215
Mobil: 0702-593141
E-post: csvärd@live.com
Uppdrag:
Regionfullmäktige, ledamot
Regionala utvecklingsnämnden, ledamot

 

  
Namn: Stefan Malmberg
Valkrets: Sydostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: stefan@orum.se
Mobil: 0709-61 05 06
Adress: Råängavägen 34 Örum, 271 76 Löderup
Uppdrag: 
Hälso- och sjukvårdsnämnden, ledamot
Regionfullmäktige, ledamot
Regionfullmäktiges valberedning, ersättare

 

Namn: Alex Mani Zeid
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Regionfullmäktige, ledamot
Regionala utvecklingsnämnden, ersättare

 

Namn: Annika Molldén
Valkrest: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Regionala utvecklingsnämnden, ersättare

 

Namn: Daniel Morovic
Valkrets: Sydvästkretsen II
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Sjukvårdsnämnden SUS, ledamot

 

Namn: Hans-Åke Mårtensson
Valkrets: Sydvästkretsen II
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Demokratiberedning, ersättare

 

Namn: Jessica Möller
Valkrets: Sydostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Sjukvårdsnämnd KRYH, ersättare

 

  
Namn: Michael Nemeti
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: michael.nemeti@skane.se
Mobil: 0768-534839
Telefon: 0435-100 62
Arbete: 0431-811 32
Adress: Östra Solgatan 3, 264 34 Klippan
Uppdrag: 
Regionfullmäktige , Ledamot
Kulturnämnden, Ersättare

 


Namn: Marie Nielsén
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: marie.sommarsol@hotmail.com
Telefon: 0418-33 35 36
Mobil: 0706-78 26 83
Arbete: 0431-44 31 00
Adress: Järnvägsgatan 22 Lgh 1304, 261 32 Landskrona
Uppdrag: 
Revisorer, Region Skåne, Ledamot

 

Namn: Erland Nilsson
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag: Servicenämnden, ersättare

 

Namn: Gert Nilsson
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Regionfullmäktige, ledamot
Patientnämnden Skåne, ersättare

 

  
Namn: Irene Nilsson
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: irene.a.nilsson@skane.se
Arbete: 044-309 33 63
Adress: Alfavägen 32, 281 43 Hässleholm
Uppdrag: 
Sjukvårdsnämnd KRYH, 1:e vice ordförande
Regionfullmäktige, ledamot

 

Namn: Roger Nilsson
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0733-099078
E-post: rogernilsson28@live.se
Uppdrag:
Regionfullmäktige, ledamot
Regionala utvecklingsnämnden, ersättare

 

Namn: Ronny Nilsson
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Habiliterings- och hjälpmedelsnämnden, ersättare

 


Namn: Maria Nyman Stjärnskog
Valkrets: Sydostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: maria.nyman-stjarnskog@skane.se
Telefon: 0411-44994
Mobil: 070-59 39 851
Arbete: 0413-298 85
Adress: Södergatan 11, 274 61 Rydsgård
Uppdrag: 
Sjukvårdsnämnd KRYH, ordförande
Hälso- och Sjukvårdsnämnden, Ledamot
Regionfullmäktige, Ledamot
Regionstyrelsen, Ersättare

 

Namn: Milan Obradovic
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Kollektivtrafiknämnden, Ledamot


Namn: Christer Olsson
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: christer.stenshagen@gmail.com
Telefon: 0433-501 17
Adress: Stenshagen Värsjö 6300, 280 40 Skånes Fagerhult
Uppdrag: 
Sjukvårdsnämnd SUND, Ledamot

 

Namn: Jeanette Olsson
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Sjukvårdsnämnd SUS, ersättare

  
Namn: Karl-Erik Olsson
Valkrets: Sydostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: karlerikolsson@telia.com
Telefon: 0414-507 82
Mobil: 0709-81 91 11
Uppdrag: 
Regionfullmäktige , Ledamot
Kollektivtrafiknämnden, Ersättare

 

Namn: Zeljko Pablovic
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Demokratiberedning, Ersättare

 
Namn: Catherine Persson
Valkrets: Sydvästkretsen II
Parti: Socialdemokraterna
E-post: catherine.persson@trelleborg.se
Telefon: 0410-33 42 84
Mobil: 0708-81 71 18
Arbete: 0410-73 31 18
Adress: Gislöv by, Pl 71, 231 91 Trelleborg
Uppdrag: 
Regionfullmäktige, Ledamot

 

Namn: Mathias Persson
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0733-123333
E-post: mathias@brevhem.se
Uppdrag:
Regionfullmäktige, Ledamot
Hälso- och Sjukvårdsnämnden, Ersättare

 

  
Namn: Reino Persson
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: reino0416@gmail.com
Mobil: 0739-830616
Adress: Skolgatan 5 A, 265 34 Åstorp
Uppdrag: 
Patientnämnden Skåne, Ledamot
Regionfullmäktige, Ledamot

 

Namn: Daniel Petersen
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Sjukvårdsnämnd KRYH, Ersättare

 

Namn: Benny Petersson
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag: Servicenämnden, Ledamot

  
Namn: Ewa Pihl Krabbe
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: ewa.pihlkrabbe@gmail.com
Telefon: 044-124627
Mobil: 0705-17 37 47
Adress: Solrosvägen 12, 283 43 Osby
Uppdrag: 
Förenklingskommissionen, Ordförande
Habilitering- och Hjälpmedelsnämnden, Ordförande
Regionfullmäktiges Valberedning, Ordförande
Handikappberedning, Ledamot
Regionfullmäktige, Ledamot

Namn: Ilmar Reepalu
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0705-140291
E-post: ilmar.reepalu@malmo.se
Uppdrag:
Regionala utvecklingsnämnden, 1:e vice ordförande
Regionfullmäktige, Ledamot

Namn: Petra Revemark
Valkrets: Sydvästkretsen II
Parti: Socialdemokraterna
E-post: petra.revemark@gmail.com
Uppdrag:
Patientnämnden Skåne, Ledamot
Regionfullmäktige, Ledamot

 

Namn: Tony Rosén
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag: Demokratiberedning, Ledamot

 

  
Namn: Vaino Roth
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
Telefon: 0418-259 89
Mobil: 0768-868787
Arbete: 0418-47 47 13
Adress: Ödmanssonsgatan 18, 261 34 Landskrona
Uppdrag: 
Patientnämnden Skåne, Ledamot

 

 

Namn: Anne-Maj Råberg
Valkrets: Sydostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: am.raberg2011@hotmail.se
Telefon: 0417-511952
Mobil: 0704-312417
Adress: Videgatan 4 B, 273 32 Tomelilla
Uppdrag: 
Patientnämnden Skåne, 1:e vice ordförande

 

  
Namn: Marie Saltarski
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: mariesaltarski@hotmail.com
Mobil: 0709-78 23 86
Adress: Kyrkheddinge station 8, 245 92 Staffanstorp
Uppdrag: 
Habilitering- och Hjälpmedelsnämnden, Ersättare

 

Namn: Joakim Sandell
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0725-545569
E-post: joakim.sandell@skane.se
Uppdrag:
Sjukvårdsnämnd SUS, Ordförande
Hälso- och Sjukvårdsnämnd, Ledamot
regionfullmäktige, Ledamot
Regionstyrelsen, Ersättare

 

Namn: Eje Sjölander
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Patientnämnden Skåne, Ersättare

 

Namn: Klara Strandberg
valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: klara.strandberg@lund.se
Uppdrag:
Kollektivtrafiknämnden, Ledamot
Regionfullmäktige, Ledamot

 

  
Namn: Stefan Svalö
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: stefan.svalo@skane.se
Arbete: 044-3093031
Mobil: 0709-58 50 38
Adress: Vinbärsgatan 10, 267 37 Bjuv
Uppdrag: 
Kollektivtrafiknämnden, ordförande
Regionfullmäktige , Ledamot
Regionstyrelsen, Ledamot
Regionstyrelsens arbetsskott, Ersättare

 

Namn: Carina Svensson
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Regionala utveckingsnämnden, Ledamot

 

Namn: Gunilla Svensson
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Sjukvårdsnämnd SUND, Ersättare

 

Namn: Michael Svensson
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Personalnämnd, Ersättare

  
Namn: Sten Svensson
Valkrets: Sydvästkretsen I
Parti: Socialdemokraterna
E-post: sten-inge.svensson@telia.com
Telefon: 040-611 34 56
Mobil: 0704-71 43 24
Arbete: 040-17 43 24
Adress: Monbijougatan 4 B, 211 53 Malmö
Uppdrag: 
Kulturnämnden, Ledamot
Regionfullmäktige , Ledamot

 

Namn: Anders Svärd
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
Arbete: 010-4427449
Mobil: 0703-845640
E-post: anderssvaerd@telia.com
Uppdrag:
Regionfullmäktige, Ledamot
Sjukvårdsnämnd SUND, Ersättare

 

Namn: Gunilla Tornqvist
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Sjukvårdsnämnd SUS, Ledamot

 

  
Namn: Anders Wallentheim
Valkrets: Nordostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: vittsjoman@hotmail.com
Telefon: 0451-241 44
Mobil: 0709-92 42 60
Adress: Fotbollsvägen 3, 280 22 Vittsjö
Uppdrag: 
Regionfullmäktige , Ledamot
Sjukvårdsnämnd KRYH, Ledamot

 

Namn: David Westlund
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
Mobil: 0733-766858
E-post: david.westlund@s-eslov.nu
Uppdrag:
Regionfullmäktige, Ledamot
Personalnämnden, Ersättare

 

Namn: Krister Wikander
Valkrets: Sydvästkretsen II
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Sjukvårdsnämnd SUND, Ersättare

 

Namn: Mikael von Krassow
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Habilitering- och Hjälpmedelsnämnden, Ersättare

  
Namn: Emma Yngvesson
Valkrets: Nordvästkretsen
Parti: 
Socialdemokraterna
E-post: emma.yngvesson@gmail.com
Mobil: 0705-11 80 05
Adress: Gräslöksvägen 5, 266 97 Hjärnarp
Uppdrag: 
Sjukvårdsnämnd SUND, Ledamot
Regionfullmäktige, Ledamot

 

Namn: Alinda Zimmander
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Sjukvårdsnämnd SUND, Ledamot

 

Namn: Inger Åbonde
Valkrets: Sydostkretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Revisorer, Region Skåne, Ledamot

  
Namn: Eva Örtegren
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
E-post: eva.ortegren@skane.se
Arbete: 044-3093940
Uppdrag: 
Regionfullmäktige , Ledamot
Hälso- och Sjukvårdsnämnden, Ersättare
Handikappberedning, Ersättare

 

Namn: Mecide Özer
Valkrets: Mellankretsen
Parti: Socialdemokraterna
Uppdrag:
Kulturnämnden, Ersättare

Sidan uppdaterades senast: 2015-01-27 12:55