Högre kvalitet i förskolan

Vi är övertygade om att förskolan innebär goda möjligheter till utveckling för barn och stärker föräldrarnas möjligheter att jobba.

Därför är vi angelägna om att alla ska få tillgång till förskola. Lika angelägna är vi om att kvaliteten behöver utvecklas. Kvalitet betyder resurser. Förskollärarna och barnskötarna ska bli fler – inte färre – och få bättre möjligheter till professionell utveckling. Det gör vi i stället för att sänka skatterna.

Vi sätter upp ett mål om max 5 barn per anställd i förskolan. Vi föreslår en kvalitetssatsning om 1 miljard kronor med start 2011 för att åstadkomma mindre barngrupper och för att vidareutbilda förskolepersonal i ett kompetenslyft.

I Lerum har den borgerliga majoriteten i allt för många sparat på förskolan. Vissa grupper har upp emot 40 barn och det är något vi vill ändra på. Vi satsar på förskolan varje år och inte bara ett valår.

Det skall inte finnas någon förskola som har barngrupper med mer än 15 barn och det är ännu färre barn i grupperna för de minsta åldrarna.

Vi bygger nya förskolor i Gråbo, Stenkullen och Norra Hallsås.

Det finns tillgång till barnomsorg även på kvällar och nätter.

Avgifterna sänks på förskola och barnomsorg och vårdnadsbidraget avskaffas.

Vi vill införa rätt till 30 timmars förskola i veckan för barn till arbetslösa och föräldralediga.

Vi kan inte vänta med att minska barngrupperna och bygga fler förskolor – rösta på Socialdemokraterna den 19 september.

Socialdemokraterna i Lerum  

Införd i Lerums Tidning 9 september 2010