När jag läser Henrik Ripas svar på min insändare för två veckor sedan förstärker den bilden av den politiska debatten i Lerums kommun som jag försökte beskriva och som också Gisela Möller Borei på ett utomordentligt bra sätt beskriver i sin insändare förra veckan.
Henrik Ripa undviker helt att svara på frågan varför moderaterna använder sig av tystnadens demokrati, det vill säga att inte sakligt argumentera för eller emot förslag som andra partier lägger fram.
Partiledarna för de övriga borgerliga partierna, c, fp och kd, har tydligt visat tystnadens språk genom att ej svara på min insändare om den politiska debatten i Lerums kommunfullmäktige.
Kanske är det så som Gisela Möller Borei skriver i sin insändare att övriga borgerliga partier är "lydpartier till moderaterna". Det Henrik Ripa säger är också er ståndpunkt.
I sin insändare ger Henrik Ripa också ytterliggare ett exempel på sin syn på politisk makt. De möjligheter kommunallagen ger för att få ett levande demokratiskt arbete i kommunfullmäktige i form av återremiss och minoritetsåterremiss av olika ärenden ogillas.
Jag kan konstatera att Lerums kommuns medborgare har en miljömässigt bättre kommun att leva i som ett resultat av oppositionens politiska arbete. Vi har använt oss av återremissinstrumentet för att förbättra ett flertal lagda förslag.
I dag har vi en bättre och tydligare översiktsplan med bland annat en miljökonsekvensbeskrivning, vi har i dag en bättre miljöpolicy i vår upphandlingsförordning och vi har en renhållningsförordning med lite starkare miljömål.
Detta leder något bättre mot Lerums visions mål – en ledande miljökommun 2010. Detta ogillas av Henrik Ripa och hans parti.
Olle Adolfsson (s)
Inför i Lerums Tidning den 3:e april 2008