Arbetslösheten och framför allt ungdomsarbetslösheten ökar lavinartat i hela landet och även i Lerum. Jämfört med maj 2008 är arbetslösheten i dag i Lerum ungefär tre gånger så hög totalt och drygt sex gånger högre för ungdomar.
Vad gör den moderatledda regeringen åt detta? Sänker skatten – med lånade pengar!
Vad gör den moderatledda majoriteten i Lerum åt detta? Ingenting!
Vi Socialdemokrater i Lerum har i vårt budgetförslag för 2010 en riktad investering för att bekämpa ungdomsarbetslösheten på fem miljoner kronor. Vi vill investera 30 miljoner kronor på mindre barngrupper i förskolan och högre vuxentäthet i grundskola och gymnasium och 15 miljoner kronor på äldreomsorgen. Detta skulle innebära nya jobb och minskade varsel och uppsägningar av både fastanställda och vikarier.
Arbetslösheten måste mötas genom investeringar i framtidens jobb. Det kräver utbildning, minskade klyftor och utvecklad välfärd.
Den Socialdemokratiska budgetmotionen i riksdagen skulle skapa mer än 100 000 jobb och utbildningsplatser vilket för Lerums del skulle innebära mer än 400 jobb och utbildningsplatser (för hela Västra Götaland nästan 17 000).
Regeringens besparingar på utbildningsområdet har gjort det svårare för företag att hitta kvalificerad arbetskraft och för arbetslösa att skaffa sig nödvändig kompetens för att få jobb. Vi vill bland annat investera i 52 000 utbildningsplatser i ett brett Kunskapslyft vilket för Lerum skulle innebära över 100 nya platser i Komvux (för hela Västra Götaland nästan 9 000).
Fler och långsiktiga investeringar i kommuner och landsting skapar jobb och välfärd inom skola, vård och omsorg. Barn och unga skall inte behöva betala priset för krisen. Nu behövs mer personal och mindre klasser i skolan. Nu behövs resurser till sjukvården. Vi vill investera elva miljarder kronor för fler anställda i välfärden vilket för Lerums del skulle innebära en förstärkning av den kommunala ekonomin med 27 miljoner kr onor. Vi sätter jobben först före skattesänkningar med lånade pengar!
Dennis Jeryd (S)
Införd i Lerums Tidning den 8:e oktober 2009