Aktuellt i Luleå

Hur mår sjukvården

Måndagen den 25 januari bjöd Luleås Landstingspolitiker in till ett samtalscafé på Landstingshuset. Britt Westerlund inledde mötet med att berätta att hälso- och sjukvård kommer att vara en av våra huvudfrågor inför valet.

Britt tog upp att i vår välfärdspolitik vill vi att skapa en modern och rättvis välfärd med hög kvalitet som fördelas efter behov och ej efter plånbok. Att vi ska ha en välfärd utifrån medborgarnas behov och skattepengar avsedda för välfärden ska användas för att höja kvaliteten i välfärden – inte till vinstuttag, kvalité före vinstintresse.
En punkt i Britts anförande var vad vi gjort under denna mandatperiod. Britt W tog upp de tre viktigaste, att läkarutbildning blir förlagd till Sunderbyns Sjukhus, vi har utökad och höjt kvalitén på den palliativa vården och till sist klarat av att minska köerna till vård under denna mandatperiod.
På frågan hur ser ni på hälso- och sjukvårdsfrågor i framtiden, vilka frågor tycker ni är viktiga? Fick vi bland annat följande funderingar och frågeställningar.
• Hur kommer fritt vårdval att påverka rehabiliteringsverksamheterna?
• De flesta upplever att de får ett bra bemötande och bra vård. Men det finns fortfarande för många som inte får bra vård eller ett bra bemötande, hur hanteras detta?
• Långa utredningstider är påfrestande både för patient de måste bli kortas.
• Staffetläkare skapar oro.
• Hur gör man med de som inte har råd att ta ut sin medicin?
• E-hälsa hur kommer den att påverka sjukvården?
Detta är ett fåtal av de funderingar som fanns under kvällen som var intressant och givande både för våra landstingspolitiker och för cafégästerna.