Kalendarium för våra aktiviteter i valrörelsen

Här nedanför hittar du körschemat för våra aktiviteter i valrörelsen som torgmöten, dörrknackning m m.

Om du vill hjälpa till och delta ska du anmäla dej till vår valombudsman elin.gustafsson eller vår valledare Daniel Pettersson. Klicka på deras namn så öppnar ditt e-postprogram ett nytt mejl med dem som adressat.

Valaktivitetskalender Lund

Tisdag 26 augusti

  • Valstuga på Stortorget 10.00-18.00.
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Tuna Samling: Vid Entrén Ica Tuna, Sparta 17.00.

 

Onsdag 27 augusti

  • Förtidsröstningen startar
  • Morgonutdelning Lunds C 06.30-07.30
  • Valstuga på Stortorget 10.00-18.00.
    Dörrknackning 17.00-20.00, Mårtens Fälad, Samling: Coop Nära, Flöjtvägen 44,


Torsdag 28 augusti

  • Valstuga på Stortorget 10.00-18.00.
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Mårtens Fälad, Samling: Coop Nära, Flöjtvägen 44,

 

Fredag 29 augusti

  • Valstuga på Stortorget 10.00-18.00.

 

Lördag 30 augusti

  • Valstuga på Stortorget 10.00-16.00.
  • Dörrknackning 14.00-17.00, Södra Sandby Samling: Södra Sandby C, vid ICA Bröderna Anderssons 14.00.
  • Fackens dag på Kattesund


Söndag 31 augusti

  • Valstuga på Stortorget, 10.00-16.00.
  • Dörrknackning 14.00-17.00, Södra Sandby Samling: Södra Sandby C, vid ICA Bröderna Anderssons 14.00.


Måndag 1 september

  • Valstuga på Stortorget 10.00-18.00.
  • Gårdsspelning med Röda kapellet på Norra fäladen
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Annehem, Norra Fäladen Samling: Nettos P vid Annehem 17.00.


Tisdag 2 september

  • Morgonutdelning Lund C 06.30-07.30, samling Lunds C 06.30.
  • Valstuga på Stortorget 10.00-18.00.
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Klostergården,  Samling: Klostergårdens C, vid Netto 17.00.


Onsdag 3 september

  • Valstuga på Stortorget 10.00-19.00.
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Norra Fäladen, Borgareparken Samling: ICA Fäladstorget 17.00.
  • Temadag om valet på Jensens gymnasium


Torsdag 4 september

  • Morgonutdelning, Äldreboenden – Norra sjukhuset, Reimersdal, Norrdala Samling: Netto Norra Fäladen  06:30
  • Morgonutdelning Blocket 06.30-07.30, samling Blockets entré 06.30
  • Morgonutdelning Vipans gymnasium 07:30 – 08:30
  • Valstuga på Stortorget 10.00-19:00
  • Husbilsturné 13:00-
  • Dörrknackarutbildning 17.00-18.00, Samling: S-expeditionen, Kattesund 6C, Lund
  • Skoldebatt med Folkpartiet 16:00 på Stortorget
  • Dörrknackning 18.00-20.00, Klostergården Samling: S-expeditionen 17.00 för utbildning.

Fredag 5 september

  • Morgonutdelning, Äldreboenden – Mårtenslund och Brunnslyckan, Samling: Mårtenslunds äldreboende, Brunnsgatan 11 B, Tid: 06:30
  • Morgonutdelning Internationella skolan 07:30 – 08:30
  • Valstuga på Stortorget 10.00-19.00 och 20.00-02.00.
  • Hälsningsgille vid AF-borgen 10:00-14:00 ansvariga:LSSK
  • Husbilsturné 13:00-
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Klostergården Samling: Klostergårdens C, Netto 17.00
  • Gårdsspelning med Röda kapellet på Klostergården

Lördag 6 september

  • Valstuga på Stortorget 10.00-16.00 och 20.00-02.00.
  • Gårdsspelning med Röda kapellet Mårtenstorget 11-12
  • Dörrknackning 14.00-17.00, Dalby, Samling: Dalby C, vid Systembolaget 14.00.
  • Dörrknackning, 14.00-17.00, Klostergården Samling: Klostergårdens C, Netto 14.00
  • Torgmöte Klostergården 11:00 ansvariga SAP Söder
  • Rödgrön maktskiftesfestival i Stadsparken

 

Söndag 7 september

  • Valstuga på Stortorget 10.00-16.00
  • Dörrknackning 14.00-17.00, Dalby, Samling: Dalby C, vid Systembolaget 14.00
  • Dörrknackning 14.00-17.00, Klostergården, Samling: Klostergårdens C, Netto 14.00
  • Frukt/materialpackning 13.00-16.00 på S-expeditionen
  • Valträff med Al mandeerna på Järnåkraskolan 16:00


Måndag 8 september

  • Morgonutdelning, Äldreboenden – Papegojelyckan, Samling: Utanför Papegojelyckans entré, Falkvägen 14, Tid: 06.30
  • Morgonutdelning Lunds C 06.30-07.30, samling Lunds C 06.30.
  • Valstuga på Stortorget 10:00-18:00
  • Husbilsturné 13:00-
  • Budröstning på: Psykiatriska kliniken, Vevrehemmet, Solhem, Höjeågården, Björkbacken, Fästan, Ribbingska, Papegojelyckan, Värpinge
  • Frukt/materialpackning 13.00-16.00 på S-expeditionen.
  • Gårdsspelning med Röda kapellet på Stationen 17:00-18:00Trappstudsning 18.00-21.00, Linero, Samling: Linero C parkering 18.00.
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Veberöd, Samling: Konsums Parkering, Veberöd 17.00.
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Genarp, Samling: Konsums Parkering, Genarp 17.00.

 

Tisdag 9 september

  • Morgonutdelning, Äldreboenden – Fästan, Södra Sandby, Samling: Utanför Fästan, Backg. 15, Södra Sandby, Tid: 06:30
  • Morgonutdelning Lunds C 06:30-07:30, samling Lunds C 06.30.
  • Valstuga på Stortorget 10:00-18:00.
  • Husbilsturné 13:00-
  • Institutionsröstning på LVM-hemmet Lunden kl 11:00-12:00
  • Institutionsröstning på Råby Ungdomshem kl 13:00-14:00
  • Trappstudsning 18.00-21.00, Gunnesbo, Samling: COOPs parkering, Mobilia 18.00
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Linero, Samling: Linero C parkering 17.00, medverkar gör också riksdags- och regionpolitiker.
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Möllevången Väster, Norr Lund Samling: fd Regionhuset, Barav. 1 17.00,
  • Sydsvenskans debatt på kvällen i Stadshallen 18:30 (Anders Almgren medverkar)
  • Frukt/Materialpackning 13.00-16.00 på S-expeditionen.

 
Onsdag 10 september

  • Morgonutdelning, Äldreboenden – Vevrehemmets äldreboende, Veberöd, Samling: Utanför Vevrehemmet, Veberöd, Tid: 06.30
  • Morgonutdelning Blocket 06.30-07.30, samling Blockets entré 06.30
  • Valstuga på Stortorget 10.00-18.00
  • Husbilsturné 13:00-
  • Trappstudsning 18.00-21.00, Nöbbelöv, Samling: COOPs parkering, Mobilia 18.00
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Mårtens Fälad, Samling: Coop Nära, Flöjtvägen 44 17.00
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Järnåkra, Samling: Hemköp, Karhögs torg 17.00
  • Gårdsspelning med Röda kapellet på Clemenstorget 17:00-18:00
  • SVT valdebatt på Mejeriet 18:30 (Anders Almgren medverkar)

 

Torsdag 11 september

  • Morgonutdelning, Äldreboenden – Dalby, Samling: Utanför Björkbacken, Pinnmöllev. 200, Dalby Tid: 06.30
  • Morgonutdelning Blocket 06.30-07.30, samling Blockets entré 06.30.
  • Valstuga på Stortorget 10.00-18.00
  • Husbilsturné 13:00-
  • Trappstudsning 18.00-21.00, Väster, Samling: Folkparken, Väster 18.00.
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Mårtens Fälad, Samling: Coop Nära, Flöjtvägen 44 17.00.
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Lunds centrum, Samling: S-expeditionen 17.00.

 

Fredag 12 september

  • Valstuga på Stortorget 10.00-18.00 och 20.00-02.00
  • Husbilsturné 13:00-
  • S-kvinnors Café med Henrik Fritzon och Ingrid Lennerwald 14:00-
  • Trappstudsning 17.00-21.00, Norra Fäladen, Samling: Fäladstorget, Norra Fäladen 17.00
  • Trappstudsning 17.00-21.00, Kobjer, Samling: livsmedelsbutiken, Kobjer 17.00
  • Dörrknackning 17.00-20.00, Veberöd, Samling: Konsums P, Veberöd 17.00
  • Spelning med Röda kapellet på Stationen 17:00-18:00
  • Torgmöte Genarp 17:00

 

Lördag 13 september

  • Valstuga på Stortorget 10.00-16.00 och 20.00-02.00
  • Carin Jämtin besöker valstugan 11:45-12:45
  • Trappstudsning I 17.00-21.00, Norra Fäladen, Samling: Fäladstorget, Norr 17.00
  • Trappstudsning II 13.00-17.00, Klostergården, Samling: Netto, Klostergårdens c 13.00
  • Torgmöte Genarp 14:00
  • Trappstudsning III 17.00-21.00, Dalby, Samling: Dalby C, vid Systembolaget 17.00
  • Dörrknackning 14.00-17.00, Gunnesbo, Samling: Coop, Mobilia 14.00
  • Dörrknackning, 14.00-17.00 (meddelas senare), Samling: S-expen, Kattesund 6C 14.00

 

Söndag 14 september

  • Vallokalsbemanning, 08.00-20.00
  • Valvaka på kvällen från klockan 19:00, Old Bull Pub, Bantorget, Lund
Sidan uppdaterades senast: 2014-09-12 12:02