En bra skola är en bra start i livet
Ett bristande politiskt ansvar
En förutsättning för att skapa arbetstillfällen, konkurrenskraft och klara framtidens utmaningar är satsningar på stärkt kunskap bland befolkningen. Som nation ska vi inte konkurrera med låga löner utan med stärkt kompetens och nytänkande. Kunskapssamhället ger oss fantastiska möjligheter, men det ställer också krav. Krav på att se till att alla kan ges en bra start i livet genom en bra utbildning. Dessvärre går utvecklingen på kunskaps- och utbildningsområdet åt fel håll idag. Uppdelningen och segregationen inom skolan ökar. Elevernas bakgrund och hemförhållanden spelar allt större roll för skolresultaten och färre ges möjligheter till högskoleutbildning.
Skolverkets officiella siffror visar med tydlighet att det inte står rätt till i Lund. För sedan den borgerliga valsegern i Lund 2006 så har skolklasserna och barngrupperna blir större för varje år samtidigt som lärartätheten sjunkit. Exempelvis så har pedagogtätheten i kommunens förskolor minskat med hela 12 procent. Kommun efter kommun har valt att öka lärartätheten de senaste åren. Lunds borgerliga ledning har istället gjort det motsatta.
De senaste fyra åren har åtta av tio svenska kommuner haft en bättre utveckling än Lund när det gäller lärartäthet i grund- och förskolan. Till detta ska läggas kommunfullmäktiges beslut från i år om att minska resurserna till lärarlöner med nästan 45 miljoner kronor i förhållande till löneavtalen. För 2012 innebär det en neddragning med ca 90 heltidsanställda lärare. Detta genomförs samtidigt som allt fler inser att lärarna varken är för många eller tjänar för mycket. Detta är ytterligare en pusselbit att foga till bilden av en kommunledning som brister i sitt politiska ansvar.
Det behövs en ny politik
Genom satsningar på kunskap rustar vi våra barn och ungdomar för morgondagen och skapar förutsättningar för framtidens jobb och utmaningar. Därför är det hög tid att överge de senaste årens nedmonteringspolitik och istället stärka resurserna till skola och utbildning. Kommunstyrelsen bör omedelbart föreslå kommunfullmäktige att ompröva budgeten för 2012. På det sättet kan man göra de förstärkningar som krävs för att vända den negativa utvecklingen i skolan och förskolan.
De utmaningar skolan har gör att det behövs en riktad satsning på lärarnas förutsättningar att undervisa och elevernas förutsättningar för inlärning. Därför måste lärartätheten öka och klass- och gruppstorlekarna minska; inte minst för de yngre barnen. Stärkta insatser i de tidiga skolåren och förbättrat stöd till elever med särskilda behov måste prioriteras.
Vidare behövs ändrade prioriteringar och arbetssätt för att stärka lärarnas och rektorernas möjligheter att göra ett bra arbete. Få lärare i Västeuropa har så mycket administrativa pålagor som de svenska lärarna och Lund är knappast ett föredöme i detta avseende. En total översyn av lärarnas och skolledarnas administrativa arbete måste genomföras, med ett uttalat syfte att ge dessa möjligheten att fullt ut få ägna sig åt sitt huvudsakliga uppdrag – undervisning respektive pedagogiskt ledarskap.
I förhållande till Kommunfullmäktiges budgetbeslut för 2012 vill vi genomföra följande viktiga förstärkningar:
Barn- och skolnämnderna 2012 2013 2014
Ökad lärartäthet i grundskola och förskola
Lärarna är skolans viktigaste resurs. Vi säger nej till de ständigt fortsatta nedskärningarna av lärartätheten. Genom fler lärare och minskade klasser sätts kunskap i främsta rummet.
30 000 30 000 30 000
Kvalitetsförstärkning Lunds skolors resurscentrum
Resursskolorna omfattar de barn och ungdomar som har störst utmaningar i skolarbetet. Stärkta resurser till resursskolorna bidrar till att göra skolan bättre för alla.
2 000 2 000 2 000
Forskningsbaserad skolutveckling
Genom att utveckla och sprida metoder och arbetssätt som bygger på forskning och beprövad erfarenhet så kan skolan ständigt förbättras.
1 000 1 000 1 000
Erfarenhetsöverföring och kompetensutveckling
Vi vill ta till vara på de erfarna lärarnas kunskap och kompetens och skapa förutsättningar för kunskapsöverföring till unga och nya lärare.
1 000 1 000 1 000
Statsbidrag till skola och förskola
De statliga utbildningsreformerna innebär betydande kostnader för Lunds skolor. Därför måste statsbidraget gå oavkortat till skolorna. Det är inte rimligt att Regeringens skolpolitik ska betalas genom ännu färre lärare. 2 300 5 800 8 700
Utbildningsnämnden
Avskaffat intäktsbeting Komvux
Vuxenutbildningens resurser ska gå till undervisning och inte till att betala för tomma lokaler.
4 700 4 700 4 700
Ökad lärartäthet i gymnasieskolan
Med fler gymnasielärare stärks undervisningar. Alla ska ha chansen att växa med kunskap.
4 000 4 000 4 000
Förbättrad kvalitet i gymnasiesärskolan
Med förbättringar i gymnasiesärskolan stärks allas möjligheter i det vidare livet som vuxen, oavsett förutsättningar 500 500 500
Kommunövergripande
Prioritera undervisning och pedagogisk utveckling
En alltför stor del av lärares och rektorers tid upptas i dag av administrativt arbete. Istället måste förutsättningarna för undervisning respektive pedagogiskt ledarskap förbättras
2 000 2 000 2 000
Avskaffat vårdnadsbidrag
Vårdnadsbidraget motverkar jämställdheten, integrationen och introduktionen till arbetsmarknaden och ska därför inte införas -2 000 -2 000 -2 000
Kommunstyrelsen föreslås besluta att föreslå Kommunfullmäktige:
att ta upp kommunens budget för 2012 och den ekonomiska planeringen för 2013 och 2014 till ny prövning innan november månads utgång
att stärka kvaliteten i förskolan, grundskolan, gymnasieskolan och komvux 2012 genom en budgetförstärkning 2012 till Barn- och skolnämnd Lunds stad, Barn- och skolnämnd Öster samt Utbildningsnämnden med 45 500 tkr fördelat med utgångspunkt i vad som anförts ovan, samt 49 000 tkr 2013 och 51 900 tkr 2014
att Kommunstyrelsen, barn- och skolnämnderna samt Utbildningsnämnden uppdras att i samråd med skolledare och lärare genomföra en total översyn av lärarnas och skolledarnas arbetssituation, med syfte att väsentligt förbättra förutsättningarna för undervisning respektive pedagogiskt ledarskap i enlighet med vad som anförts ovan
att finansiering sker genom höjd kommunalskatt
För Socialdemokraterna
Anders Almgren
För Miljöpartiet de gröna
Petter Forkstam För Vänsterpartiet
Hanna Gunnarsson