Aldrig tidigare har det genomförts så stora nedskärningar i Lunds skolor som under de senaste fyra åren. Samtidigt som skolklasser och barngrupper växer minskar lärartätheten. Kvaliteten i undervisningen sjunker och förutsättningarna för en bra start i livet försämras.
För första gången på 25 år fick Socialdemokraterna i förra höstens val inte lundabornas förtroende att städa upp efter en misslyckad borgerlig politik. Dessa återkommande städjobb har varit smärtsamma men samtidigt inneburit att kvaliteten i skola och förskola har kunnat hållas på en hög nivå. Men nu börjar det på allvar märkas att det borgerliga styret kommer att förbli sittande under åtminstone två mandatperioder.
Medan mängder av kommuner de senaste åren ökat lärartätheten så har Lunds borgerliga ledning gjort det motsatta. Nya siffror från Skolverket visar att sedan 2006 har nästan nio av tio svenska kommuner en bättre utveckling än Lund vad gäller lärartäthet i grundskolan. I mer än åtta av tio kommuner är utvecklingen dessutom bättre vad gäller förskolan. Som om det inte var nog så föreslås det nu att resurserna till lärarlöner ska sänkas med nästan 45 miljoner kronor i förhållande till löneavtalen. Det innebär sänkta löner eller en neddragning med nittio lärare. Plötsligt framstår folkpartiets och moderaternas skolpolitik i all sin tydlighet: Lärarna tjänar tydligen på tok för mycket och är alldeles för många!
Men det finns ett alternativ till de fortsatta nedskärningarna, som utgår från tanken att en bra skola också är en bra start i livet. Det är ju endast genom satsningar på stärkt kunskap som vi kan skapa förutsättningar för framtidens jobb och utmaningar.
Vår kunskapssatsning innebär 50 miljoner kronor mer per år jämfört med de borgerliga. Bland annat i form av full kompensation för ökade löner, vilket ger 70 fler lärare i grundskolan och förskolan, samt förstärkningar i gymnasiet och Komvux. Men också resurser för att ta till vara alla de äldre och erfarna lärarnas kunskaper. Sammantaget är det ett budgetförslag där alla barn och ungdomar får chans till en bättre utbildning.
Anders Almgren
Oppositionsråd (S)
Anna-Lena Hogerud
Oppositionsråd (S)