Vid tekniska nämndens möte 18/2 föreslog (S), (V) och (DV) att alla pensionärer över 75 år får åka gratis inom Stadstrafiken i Lund under en försöksperiod mellan den 1 april och den 31 december 2009. (FP) hade föreslagit att detta skulle gälla endast på Servicelinjerna. Ärendet blev återremitterat för att bl a kostnadsberäknas.
Skälen till att införa gratis resor är flera bl a: att det ökar möjligheten för pensionärer att vara aktiva och delta i olika aktiviteter i samhället, besöka släkt och vänner osv vilket ökar möjligheten till en god hälsa. Det kan finnas äldre som tvekar att ta bilen och genom gratis bussresor så väljer man bussen och kan ta sig dit man vill, vilket även minskar bilåkandet och gynnar miljön.
Socialdemokraterna i Lund anser att försöksverksamhet under 2009 kan ge ett bra underlag för fortsatta diskussioner om gratis kollektivresor för pensionärer över 75 år. Vårt mål är att det ska vara gratis kollektivresor för alla över 70 eller 75 år inom både Stadstrafiken i Lund och inom regiontrafiken, så att det är samma villkor för alla som bor i Lunds kommun.
Ska det gälla alla över 70 år så bör förmodligen gratisresorna gälla inom vissa tider t ex 9-15 och 18-06 på vardagar samt hela dygnet lördag och söndag, om det ska vara rimliga kostnader för kommunen. När gratis resor kan införas för pensionärer över 70 eller 75 år i hela kommunen får avgöras efter försöksperioden 2009. Denna satsning måste ställas mot andra viktiga områden i kommunen t ex inom vård och omsorg, skola och andra områden.
(S) gruppen i tekniska nämnden
Mikael Thunberg, 2:e vice ordförande
0734-485612