Region Skånes S-politiker starkt kritiska till bristande revision.

Revisionsrapporten lyfter fram att alldeles för lite har hänt sedan förra rapporten, trots att hälso- och sjukvårdsnämnden och regionstyrelsen vid det tillfället avsåg att vidta ett flertal åtgärder i frågan.

Socialdemokraterna vidhåller sin uppfattning att Region Skånes ambulanssjukvård bör drivas i egen regi. Den utredning som ligger till grund för beslutet att genomföra
upphandling visade att det inte finns några kvalitetsvinster med en entreprenad- utsättning, samt att den kostnadsbesparing som kunde genomföras krävde att regionens riktlinjer och rekommendationer på arbetstidsområdet frångås.

Läs mer om Socialdemokraternas ställningstaganden vid regionstyrelsens sammanträde den 5 februari 2009. 

Sidan uppdaterades senast: 2009-02-10 09:12

TopGallery