Till vår stora förtret lyckades borgarna, för tredje gången i rad "kuppa" bort vårt budget förslag (eller "skuggbudget" om man så vill).
Förra året var förslaget inlämnat på Kommunhuset i god tid och förklaringen till att det inte kom med i handlingarna var otydlig och inte helt konkret, men efter vad vi förstod tyckte man att det handlade om skattesatsen, inte om budgeten.
Dock skulle ärendet behandlas igen (i och med skattesatsens fastläggande) i November. Det skulle visa sig vara tomma ord, inte heller då kom vårt förslag med. Den gången hänvisade man till att vårt förslag var ett budgetförslag och inte hade med skattesatsen att göra…!
I år bestämde sig Kommunfullmäktiges Ordförande, Ingrid Hugosson (c), för att
Benny Jarhalls (s) yrkande var olagligt med anledning av att det inte var finansierat.
Saken var bara den att förslaget var finansierat, vilket Benny Jarhall också redogjorde för i talarstolen. Finansieringen var dock inte med i det skriftliga yrkandet. Benny frågade minst en gång om han skulle komplettera yrkandet, men fick nekande svar…
Vänsterns yrkande på 3 miljoner kronor extra till Barn- och Utbildningsnämnden var dock helt i sin ordning, men röstades ändå ner av Kommunfullmäktiges majoritet.
Undertecknad efterlyste Barn- och Utbildningsnämndens begäran om ytterliggare
1,2 miljoner kronor som totalt fallit bort. I ett demokratiskt samhälle är det viktigt att man kan följa beslutsgången och det kan man inte göra i det här fallet!
Kommunfullmäktiges Ordförandes förklaring till det hela var att begäran avslagits i Kommunstyrelsens Budgetberedning som inte har några protokollförda sammanträden… Ytterliggare mystik läggs till frågan då det i handlingarna stod att Barn- och Utbildningsnämndens budget låg i nivå med satta budgetramar?
Att Barn- och Utbildningsnämndens Ordförande, Margareta Schlee (m), i det här läget väljer att inte stå upp för sin egen budget framstår för mig som mycket märkligt! Antingen har Margareta Schlee inte förstått allvaret i situationen eller så väger andra saker tyngre?
Att ägna x antal timmar åt att lägga en budget som man sedan inte står för känns som slöseri med både förvaltningens och andra politikers tid. Jag anser detta vara ett svek mot såväl nämnd som verksamhet och Margareta Schlees trovärdighet har fått sig en rejäl smäll!
Konsekvenserna av Kommunfullmäktiges beslut att inte skjuta till mer pengar till Barn- och Utbildningsnämnden är inte helt lätta att förutse, men nämnd och förvaltningen har tillsammans gjort bedömningen att omfördelning inom egen ram inte är möjlig utan att detta får negativa konsekvenser för kärnverksamheten. Förutom neddragningar i storleksordningen 9 miljoner kronor (vilka Margareta Schlee redogjorde för i talarstolen) har nämnden omfördelat drygt 4 miljoner kronor inom egen ram bl a beroende på kostnadsökningar.
Jag anser att ekonomin är viktig, men den kan inte vara överordnad allt ALLTID!
Stöd (oavsett form) ska fördelas efter behov och inte efter plånbokens storlek!
Lagar och förordningar slutar inte att gälla för att kommunen har ont om pengar, Skolverket bryr sig tex inte om vad kommunen anser sig ha råd att betala, det enda de bryr sig om är huruvida vi tillgodoser barnens/elevernas behov eller inte!
Borgarna (främst företrädda av Åke Carlson (c) och Torbjörn Gustavsson (c)) fastnade i jämförelser med andra kommuner, givetvis med all tonvikt på ekonomin. Den och den kommunen kostar si och så mycket och jag kunde inte låta bli att undra om det var målet: Att ha den billigaste verksamheten i länet?
I övrigt bestod debattinläggen mest av interna heja-rop och ryggdunkningar borgarna emellan. Samarbetet mellan Barn- och Utbildningsnämnden kontra Kommunstyrelsen lovordades och Socialnämnden fick mycket beröm bland annat av Torbjörn Gustavsson (c). Med tanke på vad revisionen sagt om samarbetsklimatet (och de egna erfarenheter jag gjort gällande kommunikationen mellan Barn- och Utbildningsnämnden och Kommunstyrelsen) kan man ju fundera på hur mycket sanning det ligger i dessa inlägg.
Margareta Schlee (m) och Åke Carlsson (c) passade på att tacka för förtroendet de gångna 4 åren och hoppades att de skulle få förnyat förtroende kommande 4 år. Märkligt forum att framföra detta i kan tyckas, då det ju inte är upp till Kommunfullmäktige att tillsätta dessa poster, det är ju upp till medborgaren, VALET ÄR DITT!
Tack för ordet!