växande näringsliv och arbete åt alla
Socialdemokraterna vill att Norrköping ska vara staden där många vill leva och låta sina barn växa upp. Vi vill forma en kommun som bygger på hållbarhetsidén, dvs att förena uthållig tillväxt med en socialt och miljömässigt hållbar utveckling. God miljö och hög kvalitet i boende, kultur, fritid och utbildning är nödvändiga förutsättningar för att göra Norrköping attraktivt. För att lyckas med de målen krävs samverkan med andra, t ex i östgötaregionen, och en politik som skapar förutsättningar för välfärd, jobb och boende både i innerstaden och ytterområdena.
ARBETE ÅT ALLA. Den viktigaste förutsättningen för välfärd är att alla har ett arbete att gå till. Därför är det helt avgörande att företag vill etablera sig och växa i Norrköping. Omvänt är god samhällsservice och välfärd en avgörande grund för ett gott näringslivsklimat. Detta kräver en varierad och slagkraftig utbildnings- och näringslivsstruktur som kan erbjuda utbildningsvägar och arbete åt alla. Vi kan nu skörda frukterna av de gångna årens arbete när vi ser företag efter företag etablera sig i Norrköping med nya arbetstillfällen som följd. Men vi vill mer. Fortfarande är arbetslösheten för hög. Att inte utnyttja allas vilja till arbete innebär ett stort slöseri med mänskliga resurser.
UTVECKLA NÄRINGSLIVET. I en dynamisk globaliserad ekonomi försvinner många gamla jobb, samtidigt som många nya skapas. God tillväxt med sikte på arbete åt alla kräver god tillgång på kunnig arbetskraft, en slagkraftig infrastruktur och en kommun som anstränger sig för att underlätta etableringar av företag och för enskilda att bosätta sig. Tidsfaktorn och tillgång på mark för industri och småhus är mycket viktiga för både enskilda och företag som vill flytta till Norrköping. Vi vill införa en garanti för hur lång tid det får dröja innan man får kontakt med kommunen och t ex kan säkerställa ett snabbt tillträde till mark.
Vi vill också fortsätta att utveckla kommunens samarbete med de företag som redan finns i Norrköping, underlätta för dem att växa och nyanställa i alla delar av kommunen. En viktig del i detta är att fånga upp de behov och problem som finns i näringslivet och hjälpa till att lösa dem. Projektet ”Företagsnära” syftar till att utveckla befintliga företag i kommunen och skapa nya jobb i dem. Det har fallit väl ut, är väl mottaget av näringslivet och bör därför permanentas.
UTBILDNING och KULTUR. De senaste åren har utbildningsnivån förbättrats, vilket stärker både den enskilde och Norrköping som etableringsort. Ändå saknar fortfarande många gymnasial eller högre utbildning. För att möta det ska kommunen erbjuda en bra skola åt alla ungdomar, bred vuxenutbildning och ökade möjligheter till livslångt lärande.
En viktig del av detta är att kunna erbjuda utbildningar som stämmer överens med det behov av arbetskraft som finns, vilket kräver en offensiv arbetsmarknadspolitik i nära samverkan mellan kommunen, arbetsmarknadens parter och arbetsförmedlingen. För att nå dit vill vi också utveckla den gymnasiala yrkesutbildningen och nya lärlingsutbildningar tillsammans med arbetsmarknadens parter.
Norrköping har kulturinstitutioner med hög kvalitet, vilket är viktigt för invånarnas välbefinnande, men bidrar också till göra kommunen attraktiv. Med hög nivå på utbildning och kultur stärker vi även Norrköping som etableringsort.
CAMPUS NORRKÖPING. En bra arbetsmarknads- och vuxenutbildning och fortsatt satsning på Campus Norrköping är en förutsättning för att kunna erbjuda kompetent arbetskraft. Norrköping måste utvecklas till en ledande skol-, universitets- och forskningskommun, som drar till sig nya företag och ger en stabil grund för dem som redan finns att växa och utvecklas. Campus Norrköping har snart funnits i tio år, och staden har nu över 5 000 studenter. Nu är det dags att börja planera för nästa utbyggnadsetapp med sikte på 10 000 studenter!
Campus Norrköping har inneburit att staden har fått en ny, mer levande prägel. Norrköping har blivit en studentstad som uppskattas både av dem som läser på Campus och av övriga invånare. Norrköping är en attraktiv studentort och vår ambition är att stärka den profilen ytterligare. Det ställer stora krav på samhällsservice, god tillgång till bra bostäder och möjligheter att resa kollektivt. Därför vill vi bygga en pendeltågstation i Åby och möjliggöra tågpendling till Katrineholm och Nyköping. Det ställer även krav på att det finns god tillgång på sommarjobb och praktikplatser. Därför vill vi utveckla arbetet med lärlings- och praktikplatser och fördubbla antalet sommarjobb i kommunen.
NYFÖRETAGANDE. Campus Norrköping har även inneburit ett ökat nyföretagande. Genom målmedvetet arbete har vi tagit till vara på de krafter som finns på universitetet. Genom att utveckla det arbete som stödjer företagare att starta och få avsättning för sin produkt stärker vi det arbetet ytterligare.
Vi vet också att många andra Norrköpingsbor bär på en företagsidé, men saknar den kunskap som krävs för att kunna starta ett företag. Därför vill vi även starta en företagarskola som vänder sig till den målgruppen.
FJÄRDE STORSTADSREGIONEN. Norrköping/Linköping är landets fjärde storstadsregion och en viktig tillväxtmotor. Det finns en stor potential för Östergötland att växa ytterligare, vilket hänger mycket på framgången för samarbetet mellan Norrköping och Linköping. För att ta vara på möjligheterna måste infrastrukturen i länet utvecklas för att bl a underlätta etableringen av nya företag, och vi måste finna nya former för samarbete över kommungränserna på områden som näringslivsutveckling, marknadsföring, livslångt lärande, kultur och miljö. Vi måste arbeta tillsammans och dra nytta av varandras fördelar. Det gäller både samarbetet Norrköping-Linköping, samarbetet med grannkommuner som Finspång, Söderköping och Valdemarsvik och det viktiga regionala samarbetet inom Östsam.
TRANSPORTCENTRUM. En slagkraftig transportinfrastruktur är avgörande för att underlätta företagsetableringar, för miljön och för att utveckla Norrköping som transportcentrum. Norrköpings strategiska läge vid Östersjön gör att kommunen kan utvecklas till ett allt viktigare nationellt och europeiskt transportcentrum. Det kräver fortsatt regional och nationell satsning på att utveckla och koppla samman vägar, järnvägar, flygplats och hamn, bl a genom det vi kallar Norrköpingspaketet. Det kan ge kommunen en nyckelposition i regionens utveckling.
Närheten till Stockholm är en positiv faktor som kan utvecklas ytterligare. För att på bästa sätt ta till vara den bör vi göra allt för att skynda på byggandet av snabbtågsförbindelsen Ostlänken. Det möjliggör för dem som så vill att arbeta där men bo här, och samtidigt vidareutveckla pendeltågstrafiken i regionen.
TURISM. Norrköpings unika geografiska läge, historiska och kulturella förutsättningar skapar möjligheter att utveckla turismen till en betydligt större näringsgren i framtiden. Norrköping är kommunen med en egen skärgård och ett rikt utbud av rekreationsområden. För att utveckla möjligheterna måste satsningen på nya attraktioner och evenemang få en viktigare plats, och marknadsföringen av Östergötland utvecklas i regional samverkan.
Socialdemokraterna i Norrköping vill:
- Ta nya steg i utvecklingen av samarbetet med Linköping och de övriga grannkommunerna, och samarbetet i regionen, med sikte på ett utvecklat partnerskap för näringslivsutveckling och marknadsföring
- Verka för en fortsatt utbyggnad av Campus Norrköping och en fortsatt utveckling av Norrköping som studentstad
- Arbeta för ett förverkligande av Norrköpingspaketet, dvs de infrastruktursatsningar som kommunen tillsammans med staten planerar för
- Verka för en tidigareläggning av snabbtågsprojektet Ostlänken
- Möjliggöra tågpendling till Katrineholm och Nyköping
- I ett första steg bygga en pendeltågstation i Åby
- Garantera mark för byggande av bostäder, såväl i småhus som i flerbostadshus, och företagsetableringar.
- Arbeta för en utveckling av turist- och besöksnäringen i Norrköping
- Införa en 24-timmarsgaranti på näringslivsområdet för hur lång tid det får ta innan man får ett första besked vid kontakt med kommunen.
- Utveckla och ta till vara kontakterna med de företag som finns i Norrköping genom att permanenta projektet ”Företagsnära”
- Ta till vara på de människor som kommer att anställas på plusjobb så att de får fortsatt möjlighet till anställning i kommunen.
- Fördubbla antalet kommunala sommarjobb
- Utveckla arbetet med praktik och lärlingsplatser
- Utveckla den gymnasiala yrkesutbildningen i samarbete med näringslivet i regionen
- Utveckla arbetet med nya företag i Pronova Science Park
- Starta en företagarskola.