Lena Baastad debatterar gärna med högerns KS-kandidat

Staffan Werme (fp) har, via sina medarbetare, upprepat en debattutmaning mot Lena Baastad (s). Lena Baastad accepterar att debattera när som helst med den kandidat som den styrande fempartikoalitionen utser.
 
- Väljarna har all rätt att få veta vilka alternativ som står mot varandra i Örebro kommun. Vi socialdemokrater är överens om flera debatter med moderaterna, som är det största partiet inom borgerligheten, men vi har också hoppats på en debatt mellan kandidaterna till att bli Kommunstyrelsens ordförande efter valet. Vi har trott att detta omöjliggjorts av den senaste tidens interna stridigheter om vem som är fempartikoalitionens kandidat till att leda Kommunstyrelsen, men om koalitionen nu enats ställer jag självklart upp, säger Lena Baastad, Socialdemokraternas (och Vänsterpartiets) kandidat till ordförande i kommunstyrelsen.
 
Lena Baastad kan debattera klockan 18.30 samtliga de datum som Folkpartiet föreslagit (31/8, 9/9 och 14/9) men skulle hellre se en debatt på Stortorget vid lunchtid samma dagar, eftersom det är sannolikt att man då når fler av de örebroare som ännu inte bestämt hur de ska rösta.
 
Det vore önskvärt om den styrande fempartikoalitionen i så fall utser vem som representerar dem i debatten. Om fempartikoalitionen inte kan enas om en debattör är Lena Baastad beredd att debattera mot alla kandidater samtidigt, tidsfördelningen i en sådan debatt får i så fall diskuteras vidare.