Socialdemokraterna i Örebro kommun och Örebro Läns Landsting presenterade idag, onsdag, planer för utbyggnaden av kollektivtrafiken. Ambitionen är att fördubbla resandet med kollektivtrafiken och för att klara det krävs rejäla investeringar. I ett första steg vill Socialdemokraterna arbeta för pendeltågstrafik mellan Örebro och Nora med ett tågstopp i Hovsta redan 2014.
- Resan mellan Hovsta och Örebro tar idag cirka 30 minuter med buss. Med ett stopp för pendeltågstrafik i Hovsta kan den restiden kortas till sju minuter. Det gör stor skillnad för resenärerna och samhällsekonomiskt finns det massor att vinna, säger Björn Sundin, kommunalråd (s), med ansvar för stadsbyggnadsfrågor i Örebro kommun.
För utveckling av nya jobb är det nödvändigt för Örebroregionen att bredda arbetsmarknaden, t.ex. genom att arbetskraften lättare kan röra sig. Det är endast tåget som klarar att möta de krav som kommer att ställas på kollektivtrafiken när regionerna blir större. Tåget representerar ett hållbart, smidigt och snabbt resande. För kommuner och landstinget handlar det därför om att våga satsa och investera.
- När vi började föra de här diskussionerna i Nora kallades det för galenskap. Nu ser vi att det inte är en fråga om Nora eller om Örebro, utan en fråga som rör hela regionen. Det handlar om att finna moderna lösningar för moderna människor, säger Marie-Louise Forsberg-Fransson, landstingsstyrelsens ordförande (s).