Novembers representantskap inleddes med att Elsa Pettersson fick Hjalmar Brantings minnesmedalj. Hon inledde sitt politiska engagemang i Bohuslän på 30-talet och var engageras mot nazismen. Helge Hagberg som tecknade hennes gärning sa: ”Hon har tjänat arbetarrörelsen hela sitt liv”.

Därefter rapporterade Eva-Lena Jansson, riksdagsledamot, från arbetet i riksdagen. Den fråga som skapat mest rabalder är det fördjupade samarbetet med miljöpartiet. Eva-Lena sa bland annat: ”Det är inte vi som tar steg till höger. Det är miljöpartiet som tar ett steg till vänster.”
Därefter rapporterade Martin Lind från landstinget. Det är mycket fokus på ekonomin inom verksamheterna. Kostnaderna har ökat kraftigt. Landstinget arbetar med att få ned kostnadökningarna till en budgeterad nivå (4%). Nu ligger de på 8% eller mer. En stor del beror på anställningar (400 nya personer). Ökande kostnader för mediciner. USÖ har ett tillskott på 79 miljoner kronor under 2008, men det räcker inte. Totalt måste landstinget gör kostnadsminskningar på cirka 140 miljoner kronor. Dessutom kommer ledningen försöka spara 60 miljoner kronor inom administrationen. Dessutom har skatteintäkten skrivits ned med 100 miljoner kronor för 2009. Det är ett ännu sämre läge inför 2010: minskade skatteintäkter och minskade statsbidrag.
Jonas Karlsson rapporterade från Örebro kommun. Örebro kommun kommer få minskande skatteintäkter. Ekonomin är i grunden god tack vare det viktiga arbete som socialdemokraterna, vänsterpartiet och miljöpartiet gjorde under 2003-2006. Trots att ekonomin kommer bli kärvare både 2009 och 2010. Samtidigt vill högerkoalitionen genomföra reformen om vårdnadsbidrag som minst kommer kosta 25 miljoner kronor per år. Jonas berättade också om sjabblet med en ny friidrottshall i Örebro. Högerkoalitionen har försenat, försämrat och fördyrat. torsdag den 6 november kommer Lars Stjernqvist (s) och talar om hur en kommun kan arbeta mot organiserad brottslighet.
Irén Lejegren berättade att regionförbundet arbetar med den svåra situation vi sitter i genom lågkonjunkturen. Irén Lejegren och landshövdingen Rose-Marie Frebran har utsetts till samordnare av regeringen för att möta varslen. Regionförbundet har också börjat arbeta för en nu kulturstrategi. Arbetet med ett regionalt klimatprotokoll.
Repet behandlade också två förslag från Wasa- och Wadköpings s-föreningar om hundrastgårdar. Socialdemokraternas styrelse förslår att förslagen bifalls och att kommunala gruppen ska verka för att inrätta hundrastparker.
På mötet deltog också Ann-Marie Lindgren från arbetarerörelsens tankesmedja. Hon pratade utifrån rapporten ”Ta tillbaka demokratin. Om effekten av privatiseringar.” Hitta den på www.arbetarrorelsenstankesmedja.se.

Mötet valde också en ny programgrupp inför 2010. Den gruppen ska arbeta fram ett nytt program inför valet 2010. En viktig del i deras arbete kommer vara redovisningen från alla de lokala rådslag som socialdemokraterna i Örebro genomför.
Peter Dahlgren informerade om inspirationsdagen om EU-valet 22 november kl. 10-13.
Simon Kjellin informerade om utåtriktade aktiviteter: första tisdagen i månaden är det dörrknackning och varje lördag finns socialdemokraterna på våghustorget.
Ordföranden Roger Rådström avslutade med att tacka för mötet och skickade med en förhoppning om att Barack Obama (dem) ska vinna presidentvalet.