Kontakta det Socialdemokratiska partiet.


Skaraborgs partidistrikt
Lundenvägen 4
541 39 Skövde
Telefon: 0500-48 46 45
Fax: 0500-48 56 55
info@skaraborg.sap.se
http://www.skaraborg.sap.se/


S-märkta riksdagsmän från Skarborg:

Urban Ahlin, riksdagsledamot

Urban Ahlin, Mariestad
Telefon: 08-786 47 23
Mobil: 070-530 42 45
urban.ahlin@riksdagen.se

Monica Green, riksdagsledamot

Monica Green, Skövde
Telefon: 08-786 47 36
Mobil: 070-530 42 10
monica.green@riksdagen.se

Patrik Björck, riksdagsledamot

Patrik Björck, Falköping
Telefon: 08-786 59 57
Mobil: 070-242 33 02
patrik.bjorck@riksdagen.se

Carina Ohlsson, riksdagsledamot

Carina Ohlsson, Lidköping
Telefon: 08-786 42 96
Mobil: 070-343 96 30
carina.ohlsson@riksdagen.se 

 

Socialdemokratiska partiexpeditionen
Sveavägen 68
105 60 Stockholm
Telefon: 08-700 26 00
Fax: 08-20 42 57
info@sap.se
http://www.socialdemokraterna.se/

Partisekreterare:
Marita Ulvskog
Telefon: 08-700 26 20
marita.ulvskog@sap.se

Biträdande partisekreterare:
Håkan Juholt
Telefon: 08-700 26 10
hakan.juholt@sap.se

Biträdande partisekreterare:
Stefan Stern
Telefon: 08-700 26 36
stefan.stern@sap.se

Partikassör:
Tommy Ohlström
Telefon: 08-700 26 50
tommy.ohlstrom@sap.se

Chef för ledningsstaben:
Åsa Larsson
Telefon: 08-700 26 99
asa.larsson@sap.se

Chef för internationella staben:
Ann Linde
Telefon: 08-700 26 73
Mobil: 070-662 91 03
ann.linde@sap.se

Chef för organisationsavdelningen:
Ola Nilsson
Telefon: 08-700 27 15
ola.nilsson@sap.se

Organisationsombudsman för kongresser och stora arrangemang:
Caroline Waldheim
Telefon: 08-700 26 63
Mobil: 070-365 85 85
caroline.waldheim@sap.se

Organisationsombudsman för medlemsvärvning:
Mia Nikali
Telefon: 08-700 27 11
Mobil: 070-654 14 60
mia.nikali@sap.se

Studieombudsman:
Anny Sandgren
Telefon: 08-700 27 19
Mobil: 070-657 86 51
anny.sandgren@sap.se

Facklig/politisk ombudsman:
Peter Kennerfalk
Telefon: 08-700 26 30
peter.kennerfalk@sap.se

Medlemssystemansvarig:
Birgitte Isberg
Telefon: 08-700 27 16
Mobil: 070-556 26 29
birgitte.isberg@sap.se

Chef för kommunikationsavdelningen:
Carina Persson
Telefon: 08-700 26 39
carina.persson@sap.se

Chef för administrativa avdelningen:
Carina Sundling
Telefon: 08-700 26 74
Mobil: 070-571 13 37
carina.sundling@sap.se

IT-enheten:
Anders Jämtin
Telefon: 08-700 26 51
anders.jamtin@sap.se

Ekonomi-enheten:
Marja Karlsson
Telefon: 08-700 26 13
Mobil: 070-675 64 67
marja.karlsson@sap.se

Distribution:
Leif Dahlin
Telefon: 08-700 27 01
Mobil: 070-680 52 76
leif.dahlin@sap.se

Personalchef:
Pernilla Östberg
Telefon: 08- 700 26 60
Mobil: 070-225 93 83
pernilla.ostberg@sap.se


Socialdemokratiska riksdagsgruppen

Sveriges Riksdag

Sveriges riksdag
100 12 Stockholm
Telefon: 08-786 48 60
Fax: 08-21 15 24
Besöksadress: Riddarhustorget 7-9
socialdemokraterna@riksdagen.se
http://www.riksdagen.se/

Gruppledare och vice ordförande i arbetsmarknadsutskottet:
Sven-Erik Österberg
Telefon: 08-7864665
sven-erik.osterberg@riksdagen.se

Gruppledare och ordförande i civilutskottet:
Carina Moberg
Telefon: 08-7864388
carina.moberg@riksdagen.se

Gruppledare och vice ordförande i finansutskottet:
Pär Nuder
Telefon: 08-7864620
par.nuder@riksdagen.se

Gruppledare och ordförande i försvarsutskottet:
Ulrica Messing
Telefon: 08-7864271 
ulrica.messing@riksdagen.se

Gruppledare och ordförande i justitieutskottet:
Thomas Bodström
Telefon: 08-7864575
thomas.bodstrom@riksdagen.se

Gruppledare och ordförande i konstitutionsutskottet:
Berit Andnor
Telefon: 08-7864748
berit.andnor@riksdagen.se

Gruppledare i kulturutskottet:
Margareta Israelsson
Telefon: 08-7864792
margareta.israelsson@riksdagen.se

Gruppledare och ordförande i miljö- och jordbruksutskottet:
Anders Ygeman
Telefon: 08-7864806
anders.ygeman@riksdagen.se

Gruppledare och vice ordförande i näringsutskottet:
Thomas Östros
Telefon: 08-7864538 
thomas.ostros@riksdagen.se

Gruppledare och vice ordförande i skatteutskottet:
Lars Johansson
Telefon: 08-7864785
lars.johansson@riksdagen.se

Gruppledare och vice ordförande i socialförsäkringsutskottet:
Tomas Eneroth
Telefon: 08-7864387
tomas.eneroth@riksdagen.se

Gruppledare och vice ordförande i socialutskottet:
Ylva Johansson
Telefon:08-7864756
ylva.johansson@riksdagen.se

Gruppledare och ordförande i trafikutskottet:
Anders Karlsson
Telefon: 08-7864719 
anders.karlsson@riksdagen.se

Gruppledare och vice ordförande i utbildningsutskottet:
Marie Granlund
Telefon: 08-7864751 
marie.granlund@riksdagen.se

Gruppledare och vice ordförande i utrikesutskottet:
Urban Ahlin
Telefon: 08-7864723
urban.ahlin@riksdagen.se

Gruppledare och vice ordförande i EU-nämnden:
Susanne Eberstein
Telefon: 08-7864303
susanne.eberstein@riksdagen.se

 

Gruppledning socialdemokraterna i riksdagen:
Mona Sahlin, gruppordförande 
Britt Bohlin Olsson, gruppledare (s) i riksdagen
Leif Jakobsson, vice gruppledare (s) i riksdagen
Kristina Zakrisson, kassör och ledamot av riksdagsgruppens arbetsutskott
Tone Tingsgård Ledamot av riksdagsgruppens arbetsutskott

 

Presschef:
Ömer Oguz
08-786 47 31
070-300 18 24
omer.oguz@riksdagen.se

Pressekreterare och presskontakt för Mona Sahlin:
Cecilia Eklund
070-566 38 88
cecilia.eklund@riksdagen.se

Pressekreterare och presskontakt för Thomas Östros (NU), Sven-Erik Österberg (AU), Anders Ygeman (MJU), Margareta Israelsson (KrU) och Anders Karlsson (TU) samt Urban Ahlin (UU), Ulrica Messing (FöU) och Susanne Eberstein (EUN):
Jimmy Larsson-Hagberg
08-786 68 34
070-269 91 15
jimmy.larsson-hagberg@riksdagen.se

Pressekreterare och presskontakt för Pär Nuder (FiU), Lars Johansson (SkU) och Berit Andnor (KU):
Carin Larsson
08-786 47 82
070-677 07 12
carin.larsson@riksdagen.se

Pressekreterare och presskontakt för Marie Granlund (UbU), Thomas Bodström (JuU), Carina Moberg (CU), Ylva Johansson (SoU) och Tomas Eneroth (SfU):
Camilla Levin
08-786 58 35
070-269 00 21
camilla.levin@riksdagen.se

Chef för avdelningen för kommunikativt stöd:
Yvonne Gille
Telefon: 08-786 43 49
yvonne.gille@riksdagen.se

Chef för avdelningen för politiskt stöd:
Hans Dahlgren
Telefon: 08-786 43 79
hans.dahlgren@riksdagen.se

Personalchef:
Kristina Ahlström
Telefon: 08-786 43 71
kristina.ahlstrom@riksdagen.se

 

Svenska Socialdemokrater i Europaparlamentet:

Europaparlamentet
ASP 14G302
1047 Bryssel
BELGIEN

Telefon: +32 2 283 71 99
Fax: +32 2 284 95 27
pse.delegationsv@europarl.europa.eu

Parlamentarikerna:

Inger Segelström
Telefon: +32 2 284 5199
inger.segelstrom@europarl.europa.eu

Jan Andersson
Telefon: +32 2 284 5554
jan.andersson@europarl.europa.eu

Anna Hedh
Telefon: +32 2 284 5527
anna.hedh@europarl.europa.eu

Göran Färm
Telefon: +32 284 5262
goran.farm@europarl.europa.eu

Åsa Westlund
Telefon: +32 2 284 5586
asa.westlund@europarl.europa.eu

 

Bli medlem


 

Läs mer

Trygghet genom livet - Handlingsprogram för 2007-2010

SkaraRosen

Läs tidigare nummer av vårt lokala partiorgan

Svar direkt!
Nyfiken på Sosserian?
Du behövs i kyrkovalet