Centern överger Tingsryd

Socialdemokraterna och Centerpartiet har i många år drivit en likartad politik både på nationell och på lokal nivå. Partierna har bägge varit med och utvecklat Tingsryd och gjort livet bättre för dess invånare.

Men något verkar ha hänt.

- Centern tillsammans med sina allianskollegor vann valet 2006 och samtidigt fortsatte Sverige och Tingsryd in i framtiden, säger Barbro Svensson (s) kommunalråd. Alliansen hängde inte med.

Socialdemokraterna har samlat exempel på hur borgerlig politik slår mot Tingsryd i en rapport. Det handlar bland annat om försämringar i A-kassan, förändringar av fastighetsskatten och omläggning av skatteutjämningssystemet.

Rapporten visar tydligt att borgarnas politik missgynnar Tingsryd och de andra kommunerna i Kronoberg, till förmån för Stockholmsregionen.

- Vad har det hjälpt att Tingsryd har en riksdagsledamot från den styrande borgerliga alliansen, undrar Barbro Svensson. Vi har frågor till Karin Nilsson om hur hon ser på försämringarna i Tingsryd.

Rapport om Tingsryd i PDF

 

2008-09-20 08:22