Våra motioner i fullmäktige 2006-2010

Här publicerar vi de förslag som vi lagt till fullmäktige. Ibland är det motioner som lagts tillsammans med andra partier. Ibland är det stora principiella frågor ibland mindre vardagsnära...

Just nu fungerar inte länkningen - men motionerna finns att finna på www.tyreso.se. Snart kommer de finnas även här. Men här är listan över de motioner vi lagt under perioden. 

  • Angående utbildningskrav inom barnomsorgen av Anita Mattsson (s) - decemeber 2009
  • Ang Centrumskolans framtid av Mathias Tegnér och Kristjan Vaigur (s) - december 2009
  • Motion om att inleda unikt samarbete mellan kommun och livsmedelsbutiker i Tyresö av Kjell Andersson och Marita Bertilsson (s) - november 2009
  • Ang ökad tillgång till tidningar vid kommunens bibliotek av Mathias Tegnér (s) - oktober 2009
  • Ang ett samlat kommunförbund på Södertörn av Marie Linder och Mathias Tegnér (s) - oktober 2009
  • Ang en effektivare lokalanvändning av Lennart Jönsson och Anita Mattsson (s) - oktober 2009
  • Ang öppen källkod av Mathias Tegnér och Gunnar Frisell (s) - september 2009
  • Motion om att öka tillgängligheten och valdeltagandet med en kommunal valbuss av Peter BYlund (mp), Kristjan Vaigur (s) och Inger Gemicioglu (v) - juni 2009
  • Motion om inga uppsägningar i skola, förskola, handikapp- och äldreomsorg under 2009 och 2010 av Kristjan Vaigur, Susann Ronström, Mathias Tegnér, Marita Bertilsson och Lennart Jönsson (s) - maj 2009
  • Motion om att inrätta ett friskvårdscentrum i det nya trygghetsboendet av Susann Ronström (s) - april 2009
  • Motion om att underlätta för Tyresös småföretag av Mathias Tegnér och Alfonso Morales (s) - april 2009
  • Motion om en kampanj för klimatet av Kristjan Vaigur (s), Peter Bylund (mp) och Inger Gemicioglu (v) - februari 2009
  • Motion om vaccin mot livmoderhalscancer för flickor mellan 13 och 17 år av Sara Albornoz och Susann Ronström (s) - februari 2009
  • Motion om en tydlig politik för att bekämpa en kommande arbetslöshet i Tyresö av Ingela Carlsson, Kristjan Vaigur, Marita Bertilsson, Susann Ronström och Lennart Jönsson (s) - december 2008
  • Motion om "Centrumskolan" - framtidens skola i centrum av Marita Bertilsson (s), Marie Åkesdotter (mp) och Inger Gemicioglu (v) - december 2008
  • Motion om rätt till trygghet och påverkan för äldre av Mathias Tegnér, Carl-Johan Karlson, Rune Jansson, Monica Schelin, Alfonso Morales och Ann-Britt Avelin (s) - november 2008
  • Ang meddelarskydd i offentlig verksamhet av Marita Bertilsson och Kristjan Vaigur (s) - september 2008
  • Angående belysning mellan gymnasiet och granbacksvägen av Anders Linder (s)- juni 2008
  • Angående sommarskola av Anita Mattsson (s) - juni 2008
  • Angående upphandling av Kristjan Vaigur (s), Marie Åkesdotter (mp) och Inger Gemicioglu (v) - juni 2008
  • Handlingsplan för mottagandet av ensamkommande flyktingbarn av Sara Albornoz (s) - maj 2008  
  • Motion om valfrihet och kvalitet av Mathias Tegnér, Kristjan Vaigur och Marita Bertilsson (s) - mars 2008
  • Motion om rätt till plats på förskolan för syskon till nyfödda tvillingar av Alfonso Morales och Marita Bertilsson (s) - mars 2008
  • Motion om att fallande meritvärden, landets näst lägsta lärartäthet och färre lärare 2008 än 2007 kräver en ny budget av Marita Bertilsson och Kristjan Vaigur (s) - februari 2008
  • Motion om namnsättning av väg(ar) mellan Rapsvägen och Renlavsgången av Rune Jansson och Marita Bertilsson (s) - september 2007
  • Motion om trafiksituationen på Myggdalsvägen av Rune Jansson och Marita Bertilsson (s) - september 2007
  • Motion om ett tryggare Tyresö av Kristjan Vaigur och Sara Albornoz (s) - september 2007
  • Ang inrättande av en kommunal barnombudsman av Marita Bertilsson (s), Marie Åkesdotter (mp) och Inger Gemicioglu (v) - september 2007
  • Motion om rättvisa villkor för enskild och kommunal verksamhet av Marita Bertilsson (s) - juni 2007
  • Motion angående konsumtion, hälsa och miljö av Mathias Tegnér och Susann Ronström (s) - juni 2007
  • Ang Gudöbroleden av Peter Bylund (mp), Mikael Gustafsson (v) och Lennart Jönsson (s) - mars 2007
  • Motion om att öppna de stängda fritidsgårdarna av Sara Albornoz och Marita Bertilsson (s) - december 2006
Sidan uppdaterades senast: 2010-03-24 16:18