Det nya Tegs centrum

Tegs S-förening bjöd in Olle Forsgren, stadsarkitekt och ledamöter från Byggnadsnämnden i Umeå till ett öppet möte om hur nya Tegs centrum kan se ut i framtiden när E4:an är borta.

Olle visade några riktigt fina visionsbilder om hur Västra Esplanaden kan fortsätta över bron och att det blir butiker och ett livligt centrum där E4an går idag. Det skulle vara ett riktigt fint lyft för Teg som stadsdel.

Det var livliga diskussioner men vi var alla väl överens att det var så där vi vill att det nya Teg ska se ut. Teg måste få fortsätta att utvecklas som stadsdel och läka såren från när E4:an drogs rakt genom centrum och nu finns det goda chanser att göra det.

Vi från Tegs S önskar nu att Olle och de övriga tjänstemännen får fortsätta med att utveckla Tegs centrum utifrån de visionsbilder som Olle visade vid det öppna mötet.

 

Med vänlig hälsning
Jörgen Boström
Ordförande Tegs S-förening