Vår styrelse

Styrelsen för Upplands-Bro arbetarekommun

Ordförande

  

Solange Olame Bayibsa    olame-solange@hotmail.com

Jag är 28 år gammal och bor i Bro.

Jag brinner mest för att vi ska få en jämlik skola som alla har tillgång till. Samt att upplysa om befintliga strukturer i vårt samhälle som ständigt är ett hinder för marginaliserade grupper såsom kvinnor, rasifierade och hbtq-personer. Jag spenderar min fritid med vänner och familj.

Kassör

 

Rolf Nersing                                            rolf@nersing.it

Jag är 39 år och bor i Bro. Jag brinner för att våra barn och ungdomar ska ha en trygg och lärande miljö och att de ska ha möjligheten att få utvecklas i våra skolor och förskolor

 Sekreterare

  

Roger Gerdin                     roger.gerdin@tele2.se

Jag är 69 år och bor i Tibble, Kungsängen. Mina viktigaste politiska frågor berör äldrepolitiska områden såsom vård och omsorg, boende, pension och skatt. På fritiden tycker jag om att läsa skönlitteratur och ta promenader i skog och mark.

 

 

 

 

Björn-Inge Björnberg   bjorn-inge@telia.com

59 år och bor i Tibble med snart en hel kull utflugen. Vill delta i arbetet med en trygg och livfullare kommun, en effektiv gemensam sektor. 

 Jag vill jobba för en skola som ger alla en bra grund för möjligheten att utvecklas och att aktivt delta i 

samhället. 

 

 

Linda Petterson             linda.pettersson@upplands-bro.se 

 

Jag är 42 år och bor i Kungsängen Jag arbetar till vardags med arbetsmiljö och fackliga frågor. Med främst löner och kollektivavtal, och en sund och fungerande arbetsmarknad. Jag är även engagerad i LO och med en del andra viktiga samhällsorganisationer som driver frågor gällande människors lika värde och villkor. Min fritid tillbringar jag gärna med familjen, i naturen och vid fiskevatten.

 

 

Mary Svenberg                   mary.svenberg@hotmail.com

Jag är 63 år och bor i Bro sedan 1974. De frågor jag brinner mest för är övergripande planering och utveckling av samhället för goda levnadsvillkor, barnens livsvillkor, folkhälsa, kultur- och fritidsutbud. Mina fritidsintressen är förutom familj, körsång och samhällsfrågor.

 

 

Rasmus Lindstedt              Rasmus.lindstedt@outlook.com

 

Jag är 16 år och jag har bott i Bro i hela mitt liv. Jag brinner främst för de frågor som rör ungdomar, däribland arbets- och bostadspolitiska frågor. Just nu läser jag första året teknik med inriktning civilingenjör på ett gymnasium inne i Stockholm. På fritiden har jag många intressen, men mitt främsta intresse är såklart politiken.

Adjungerade

Camilla Janson,Kommunstyrelsens ordförande 

 

camilla.janson@upplands-bro.se

08-581 692 05 

Kerstin Ahlin, expeditionansvarig

kerstin.ahlin@upplands-bro.se

070 837 68 99

Helena Austrell, politiskt sekreterare (S)

helena.austrell@upplands-bro.se

08-581 691 80

 

 

 

Sidan uppdaterades senast: 2012-05-08 12:14