-Det här känns stort för oss socialdemokrater i Valdemarsviks kommun! I 29 år har vi befunnit oss i opposition och nu ÄNTLIGEN får vi chansen att visa vad vi går för! Det finns otroligt mycket kraft, kunskap och vilja inom våra led!
Så säger Helen Johansson-Kokkonen, ordförande i arbetarekommunens styrelse.
- Vi ska visa att det finns ett annat sätt att leda vår vackra kommun, ett mer lyhört och framåtsträvande sätt, fortsätter hon.
- Vi ska lyssna innan besluten tas! Det finns så många engagerade människor i vår kommun, människor som brinner för sin bygd, och dessa krafter måste tas till vara! Vi ska samla alla goda krafter för att föra kommunen framåt.
- Vi har en spännande, tuff och utmanande tid framför oss, Vi inbillar oss inte att detta kommer att bli en enkel resa. Många beslut kommer att behöva fattas och vi kommer inte att tveka att fatta de beslut som krävs för att få vår kommun på rät köl! Vi tar oss an uppgiften med stor ödmjukhet och inser att det behövs en stor portion nytänkande för att vända utvecklingen i kommunen. Det känns det som om vi och våra sammarbetspartier , Nybyggarna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet har!