Kortare väntan och friskare västmanlänningar

Max fyra timmars väntan på akuten och friskare västmanlänningar. Det är två av målen i den socialdemokratiska sjukvårdspolitiken i Västmanland inför nästa mandatperiod.
-I dag upplever många att det är kaos på akuten. Vi vill göra flera satsningar för att korta väntetiderna där, säger Denise Norström som är Socialdemokraternas kandidat till att bli ordförande för landstingsstyrelsen.

Denise Norström och Tommy LevinssonInom fyra timmar ska man ha blivit behandlad hemskickad, inlagd eller överförd till annan vårdnivå.
-Mycket av väntan i dag beror på att logistiken inte funkar. Att läkare inte finns på plats eller har rätt kompetens. Vi vill att där ska vara särskilda akutläkare, som har både ansvar och kunskap, säger Denise Norström.

Socialdemokraterna vill också att akutsjuksköterskan uppgraderas till en särskild kompetens, och att de får utbildning för sitt svåra uppdrag.

Många äldre multisjuka får idag tillbringa många långa timmar på akuten. Den röriga miljön på där kan vara rent hälsofarlig för en dement mulitisjuk äldre.
-Många av de här patienterna skulle kunna läggas in direkt av en familjeläkare på en närsjukvårds- eller medicinavdelning utan att passera akuten.

Närsjukvårdsavdelningar för främst äldre finns i Fagersta, Sala och Köping, men inte i Västerås.
-Det är hög tid att även Västerås får sitt ”närsjukhus”. Det vill vi förverkliga under nästa mandatperiod, säger Denise Norström.

Socialdemokraternas hälso- och sjukvårdsprogram sätter särskilt fokus på hälsan och förebyggande åtgärder. Det här är något som Tommy Levinsson, som är tvåa från Västerås på socialdemokraternas landstingslista och blir ny i landstinget, vurmar för. Sedan många år har han varit aktiv i kommunpolitiken i Västerås och jobbar till vardags på arbetsförmedlingen.

-Vi vill göra om vårdvalet till hälsoval. De vårdcentraler som arbetar förebyggande ska få särskild ersättning för det. Och så vill vi att alla 40-åringar ska erbjudas ett hälsosamtal. Då står man mitt i livet och är motiverad att göra förändringar, säger Tommy Levinsson.