Den 19 september 2010 är det val. Den viktigaste frågan för Socialdemokraterna i valet 2010 är jobben. Fler jobb ger stark ekonomi och möjlighet att utveckla skolan och vården, samtidigt som det ökar människors möjligheter att styra över sina egna liv. För att den visionen ska bli verklighet gäller hårt arbete och många politiska samtal fram till valdagen. Socialdemokraterna i Västerås går ut starkt, målet är att samtala med 40 000 västeråsare i valrörelsen. Vill du vara med? Alla insatser är betydelsefulla, din insats gör skillnad!

I Punkthuset (hörnet Stora gatan/Kopparbergsvägen) finns Socialdemokraternas valcenter i Västerås. Dit är du välkommen om du vill hämta flygblad att dela ut till dina grannar, få en knapp för att visa att du är Socialdemokrat, få introduktion till väljarsamtal via telefon eller tips och idéer för andra aktiviteter du kan delta i för att göra skillnad.

På partiexpeditionen (Ingenjör Bååths gata 11, våning E) finns ett telefoncenter. Där kan du varje dag mellan 11.30 och 19.30 ringa till väljare och samtala om det vägval vi står inför den 19 september. På plats finns utrustade arbetsplatser samt det material man behöver. Innan aktiviteten får alla deltagare en kort introduktion.
Kom ihåg att det är våra gemensamma insatser som kommer att avgöra valet! Kom och var med, alla samtal gör skillnad!