Hem

Uppdaterad 28 mars:Korta rapporter från s-gruppen i Kommunfullmäktige och kommunstyrelsen

Namnet på nya skolan "fastställt" i kommunstyrelsen 26 mars, nu går frågan vidare för definitivt namnförslag på kommunfullmäktige 16 april 2012

http://www.skanskan.se/article/20120327/SVEDALA/703279787/1021/-/naverlonnskolan-segrande-forslag-

 

Norra Europas största äventyrsbad på gång. Bara Söder är platsen för attraktionen. Beräknas ta emot uppemot 1 miljon besökare per år.

http://www.skanskan.se/article/20120327/SVEDALA/703279767/1021/-/barabadsplan-kan-vara-klar-om-ett-ar

 

 

 

 

 

Verksamhetsberättelse för Svedala arbetarekommuns s-grupp i fullmäktige

Året 2011 har varit ett spännande verksamhetsår på många sätt. Vi har lagt 11 motioner, 3 enkla frågor samt en interpellation om politikens innehåll.

Gruppen har varit mycket aktiv i debatterna och glädjande är att fler deltager i fullmäktigedebatterna och gör det på ett bra och informativt sätt.

Vi har begärt återremiss vid ett flertal tillfällen på ärenden och fått dessa bifallna.

Sammanhållningen i gruppen är bra och vi har livliga diskussioner på våra interna möten. Efter beslut har vi haft ett enat uppträdande i enlighet med våra stadgar.

Förtroenderådet har utgjorts av ordföranden Ronny Olander, sekreterare Peter Henriksson och Hellen Boij-Ljungdell samt representation från arbetarekommunen Leif Göthed.

Svedala kommun har avancerat i mätningarna vad det gäller skolan och inom äldreomsorgen, och det har även gällande många andra verksamheter gått i positiv riktning. Det finns all anledning att framföra ett stort tack till våra anställda som alla gör ett bra jobb.

Vi politiker bör bli bättre på att framhålla personalen som ofta sliter hårt, i snösvängen, skolan, bland de äldre, sociala sektorn eller på den administrativa sidan eller någon annanstans, alla skall ha välförtjänt beröm. Vi politiker är ibland snabba att framföra kritik, vilket också är vårt uppdrag, men vi får för den delen inte glömma bort det positiva.

2011 har varit något av en startbana för Nya Svedala kommun. Många av oss har levt och verkat i bruksandan och sett det moderna Svedala växa fram, nu gäller det att ta tillvara både den gamla fina bruksandan men även se den moderna kommunens behov för allas bästa.

Året vi nu lämnar bakom oss är det första gången där Barapartiet, nu i allians med borgerligheten, styr med ett mandat mer än de övriga partierna. Det har varit en intressant iakttagelse där vi kan konstatera att vid kommunfullmäktiges budgetsammanträde i november röstades samtliga oppositionspartiers idéer ner.

Det sänder signaler om att en röst mer än de andra har bestämt sig för att just deras politik är den bästa för kommunen. Vi socialdemokrater hade ett 40-tal förslag, fullt ut finansierade, med en inriktning om att värna vård, skola och omsorg.

Historiskt sett har Svedalas kommunpolitik under de gångna mandatperioderna kännetecknats av stor samsyn på politiken. Vår förhoppning är att man ska kunna enas till en 70-80% för innevånarnas bästa. Erfarenhet av året är att det bör finns ett sådant underlag för framtiden, men det behöver utvecklas.

Men vi har alltför många gånger behövs uppleva att alliansen bara kör på utan att ta hänsyn till andras partiers uppfattning. Detta behöver noggrant utvärderas för framtiden, vilket förhållningssätt vi som parti och grupp bör ta.

Under året har det lagts vi lagt 11 motioner, 3 enkla frågor, samt en interpellation, medborgarförslagen har ökat under året och de är viktiga ur en demokratins påverkan på samhällsutvecklingen. Vi måste även möta medborgarna ute i deras vardag och glädjande finns det nu ett sådant arbete på gång i arbetarekommunen.


Vårt geografiska läge möjliggör för kommunen att verkligen vara i händelsernas centrum. Närheten till Malmö Airport och dess positiva utveckling, näringslivet som finns och behöver förstärkas, en kvalitativ utbildning från förskolan till gymnasier och universitetsstudier för förberedelse till arbetslivet är saker vi måste ägna stor kraft åt.
Vidare måste de äldres välförtjänta och förhoppningsvis mera lugna liv alltid finnas i vår åtanke. Likaså skall även de som av någon anledning står utanför arbetsmarknaden på ett naturligt sätt alltid finnas med i beslutsgången.

Det är glädjande att vi nu mer och mer försöker se hela den geografiska kommunen och det ansvar vi har för dess behov, ingen ska känna att ”jag som skattebetalare glöms bort pga var jag bor”. Därför är det också glädjande att det nu rör på sig med bebyggelse i nästan alla kommunens väderstreck.

Planeringen av nya industriområden, äventyrsbad, nya planområden för bostäder är naturliga och bör vidmakthållas. Viktigt är däremot att detta måste ske i en takt där alla verksamheter såväl som den kommunala ekonomin och de boende hinner med i utvecklingen. Vi på S-sidan har framfört en tanke om en tröskelutredning, i syfte att se helheten i planeringen.

Vi kan inte bara förlita oss på översiktsplanen, detaljplaner och planprogram och övriga prognoser var för sig, vi måste sammanfoga dessa till en helhet som sen blir till en viktig bedömningsgrund för politikerna och vår personal. Det är endast så vi undviker att ingen/inget”glöms” bort.
Gör Svedala kommun till en möjligheternas kommun, där alla kan bo och verka för det goda livet.

Ronny Olander Peter Henriksson Hellen Boij-Ljungdell Leif Göthed

Visionerna för Svedala Kommun, med ett socialdemokratiskt synsätt.

Svedala kommun är på många sätt en fantastisk kommun men vi socialdemokrater vill mer! Vår vision är den om "möjligheternas kommun" för och med alla som bor eller vistas i Svedala.

● Vi vill utveckla näringslivet.
Marknadsplanen för Svedala kommun behöver förstärkas ytterligare kring näringslivet och företagarnas villkor i bred mening.


● Jobbskapande visioner, för äldre som yngre
Vi behöver fler jobb. Vi socialdemokrater accepterar inte arbetslösheten, utan vill verka för utökade kommunala satsningar, inte minst för de unga. Ung Vision är ett bra initiativ men mer behöver göras.

● Satsningar på det personalpolitiska programmet

Vi socialdemokrater vill ha ett verkningsfullt personalpolitiskt program med åtgärder som möjliggör att våra anställda kommer att orka jobba till de är 65 år. I det behövs bland annat mer satsningar på arbetsmiljö och företagshälsovård.


● Utbildning
En högkvalitativ förskola, grundskola och gymnasieutbildning är kommunens kanske viktigaste nyckel till framgång. Vi socialdemokrater anser att våra skolor har möjlighet att rankas bland de tio bästa i Sverige! Kulturskolan bör ha en inriktning som möjliggör för alla att vara med.

●Ökad personaltäthet
Alla barn har rätt till kunskap och utbildning, skolans centrala uppgift är att ge alla elever gedigna kunskaper och lust att vilja lära.
Alla barn har rätt att nå kunskapsmålen i skolan. Med tidig uppföljning och individuella utvecklingsplaner kan vi snabbt ge rätt stöd så att varje elev kan klara kunskapsmålen och utvecklas.
Utbildning är nyckeln till framtidens jobb och konkurrenskraft men också till människors frihet att forma sina egna liv.

●Investera i lärarnas kompetensutveckling
Det enskilt viktigaste för elevernas resultat är att de möter en riktigt bra lärare.
En förskola för alla barn, med omsorg och lärande på lekens grund är starten på det livslånga lärandet. Vi vill utveckla förskolan så att barn och föräldrar kan få en pedagogisk och trygg verksamhet.
Därför vill vi satsa på personalens pedagogiska kompetens och investera i kompetensutveckling av förskolans personal.

●Vi vill göra det lättare för föräldrar att kombinera arbete med familj genom att öka tillgången till barnomsorg på kvällar nätter och helger. Människor som arbetar skift, helger och nätter skall under trygga former få sitt behov av barnomsorg tillgodosett.

●Det är viktigt att föräldrar kan lita på att de verkligen får en förskoleplats inom fyra månader som platsgarantin utlovar.

●En utredning om barngruppens storlek och antalet bör göras för att utröna vad som har skett och sker när antalet var fixerat till ett visst antal personal inom förskolans verksamhetsområde.

●Kampen om kompetent personal i våra förskolor och skolor är en stor framtidsfråga och det behövs olika åtgärder. En väl utbyggd förskoleverksamhet är i allra högsta grad en konkurrensfördel vad gäller val av boendeort för potentiella kommuninvånare.


● Trygg ålderdom


● kommunal servicepool blir en frihetsreform för den äldre generationen, när äldre människor kan behålla sin självständighet även när de blir äldre och mer beroende av hjälp. Detta innebär att allt det positiva med ”fixar-Malte” bör utvärderas och vid behov förstärkas. Det kan också handla om icke-biståndsprövat behov till äldre och funktionshindrade

●En annan viktig satsning för frihet för de äldre är en utökning av Dag rehab
Utbildningssatsningar om palliativ vård och vård i livets slutskede, är viktiga.

●Det är viktigt att förebygga undernäring hos äldre och det finns många goda exempel från andra kommuner när de anställt en särskild dietist. Vi avser att lägga motion i frågan

● Kultur och fritid

● Översyn av föreningsbidraget
Kommunens kultur- och idrottsföreningar bedriver en verksamhet i dag som är helt fantastisk! Utöver att ge barn och unga en meningsfull fritid så skapar föreningarna engagerade barn, unga och vuxna. För att stimulera ett redan fantastiskt föreningsliv anser vi att föreningsbidraget ska höjas. Detta är på sikt en garanterad besparing, alternativt kan ses som investering i såväl våra kommuninvånares hälsa och i meningsfull fritid.

● Individ- och familjeomsorg

●Det är viktigt att resurser satsas på att vi har en väl fungerande styrning och ledning av individ- och familjeomsorgen med kompetent personal som kan möta det ökade behov av olika omsorger, stramare ekonomiska resurser och samtidigt leva upp till socialtjänstlagens krav om god kvalitet och systematisk utveckling av verksamheten.

●Förebyggande och behandlande insatser för att undvika eller förkorta placeringar enligt LVU (Lagen om vård av unga) och LVM (Lagen om vård av missbrukare) och för att bryta trenden mot ökad psykisk ohälsa är ett prioriterat område.

●En trygg och god uppväxtmiljö måste alltid prioriteras extra speciellt för utsatta barn och ungdomar som är föremål för omfattande sociala insatser.

●Verksamheten ska tilldelas resurser för att kunna bedriva utökad vård och behandling i egen regi.

●Verksamheten sak ha tillgång till ett tillräckligt stort antal boende så att man på kort varsel kan göra placeringar för vård och rehabiliteringar i egen regi.

●Individ - och familjeomsorgen måste alltid jobba med för att ge mer information och vägledning om sin verksamhet för medborgarna.

● Svedala i framtiden.
Svedala växer och det behövs en samordnad plan över utvecklingen - alla ska veta i vilken riktning vi behöver gå för att få ut det mesta möjliga för våra skattepengar. En tröskeleffektsutredning, gärna med utomstående ögon, är och förblir ett viktigt instrument för sådan kunskap. Det finns redan idag planeringsinstrument för olika enheter. Dessa bör sammanvägas tillsammans med en tröskeleffektutredning. Alla ska känna till i vilken riktning Svedala kommun rör sig.

Vår vision återspeglar sig också med vad vi socialdemokrater gick till val på och bör vägas in i visionsarbetet för Svedala kommun

●jobbskapande åtgärder i bred mening

●alla under 25 år ska i arbete eller utbildning inom 90 dagar

●alla ska ha rätt till heltid eller deltid som möjlighet

●att ledarskapet i skolorna stärks - eleverna ska ha fullgångna betyg i grundskolan

●en god miljö med lokaler anpassade till vårdtagarnas och personalens behov

●nybyggnation av samtliga former av bostäder med fokus på hyreslägenheter

●ett rikt föreningsliv för ung som senior

●mötesplatser för sport, teater och annan kultur för alla åldrar

●en grönare kommun med hänsyn till vår unika fauna, skog och mark samtidigt vikten av upplevelser för allmänheten

Vi socialdemokrater trodde på att söka samarbeta över parti- och blockgränser men efter 1½ år kan vi nu konstatera att det går trögt. För innevånarnas bästa bör detta arbete kunna utvecklas. Vår utsträckta hand är fortfarande öppen för ett rejält handslag.

Borgaralliansen går enligt vår mening högerut och verkar stundtals bara vara intresserade för samarbete när frågorna går i deras riktning. Vi vill en gång till söka anstränga oss att söka samarbete men det fodras två parter till en tango. Vi har tagit del av alliansens visioner och kan till många delar instämma i ett flertalpunkter.

Vi har nu givit exempel på visioner som vi i kommunen kan arbeta med - hur Svedala kommun skulle kunna bli en mönsterkommun i allt och inom alla politikområden. Nu gäller det att gå från ord till handling, och vår motion om möjligheternas kommun behöver nu bli en integrerad del av vårt kommande politiska arbete. Kommunfullmäktige har ju som bekant tillstyrkt motionen.


Avslutningsvis vill vi markera att: Socialdemokraterna i Svedala kommun kommer inte medverka till privatiseringar och utförsäljningar för sakens skull av: Svedalahem, hemtjänsten, kommunens skolor, gata och park eller äldreomsorgen.