PRESSMEDDELANDE
2008-11-20
HBT-s Sverige gläds med landets transvestiter!
- Vi gläds med alla Sveriges transvestiter och gratulerar RFSU och de
transorganisationer som drivit frågan, säger Håkan Andersson, förbundsordförande i HBT-socialdemokrater Sverige.
- Transvestism är ingen sjukdom, det är bra att det äntligen försvunnit ur klassificeringsverktygen. Om det fortfarande finns psykologer och läkare som tror de kan och bör"bota" transvestiter får vi hoppas att detta slutligen övertygade dem att låta bli såna dumheter, menar Håkan Andersson.
Socialstyrelsen den 17 november tog bort sjukdomsklassificeringen på transvestism och en del andra diagnoser. Socialstyrelsen menade att det var en kvarleva från äldre tider då transvestism sågs som något perverst och att det idag varken kan anses vara perverst eller någon sjukdom.
I samband med att transvestiter förklarades friska förtydligade socialstyrelsen också att det inte var aktuellt att ta bort sjukdomsdiagnoserna på andra sexuella beteenden som till exempel transsexualism. Motiveringen var att transsexuella behöver vård.
- Det är mycket viktigt att vården även framöver ger vård till transssexuella, eftersom det är ett sjukdomstillstånd som kräver vård.
Därmed måste det också ha en sjukdomsklassificering, menar Håkan Andersson.
- Men vi är mycket förvånade över att den myndighet som ytterst ansvarar för den vården tydligen ser transsexualism som en typ av sexuellt beteende, helt i strid med all modern vetenskap. Det är inte heller en åsikt som vi uppfattar delas av de vårdgivare som har ansvaret för patienterna, avslutar Håkan Andersson.
För ytterligare information
Håkan Andersson, Förbundsordförande
HBT-socialdemokrater Sverige