Vilka är de utsatta?
– perspektiv på svensk välfärd
Broderskaps rapport av Gunvall Grip om välfärd och utsatthet i Sverige
Sverige är ett bra land att leva i och visar goda resultat i internationella jämförelser av välfärd. Trots detta finns det vissa utsatta grupper som far illa, eftersom välfärden fördelar sig olika.
Rapporten belyser vilka de utsatta grupperna är och hur deras situation och utanförskap ser ut. Rapportens slutsats är att vi måste fortsatta vårt byggande av välfärdsamhället och fördela våra resurser mer rättvist.
Vi i Broderskapsrörelsen anser att det därför är avgörande att vi får en socialdemokratisk regering i höstens val. Vi kan omöjligen bygga vidare på välfärdsamhället med en borgerlig regering som planerar att sänka skatterna och skära ner på välfärden. Vi behöver istället bygga ett mer rättvist, soldariskt och integrerat samhälle.
Alla ska med – inte för att det är enkelt, utan för att det är rätt.
Ladda ner rapporten här