Det övergripande resultatet för Landstinget Blekinges bokslut för 2011 är klart. Det blir ett nollresultat.
Därtill har de insatser som gjorts, av en mycket engagerad personal och inom ramen för det förändringsarbete som påbörjades 2011, sammantaget lett till att landstinget sänkte sina kostnader för året med närmare 100 miljner kronor.
- Ett nollresultat i bokslut 2011 är ett mycket bra resultat. Vi ska ju ha i åtanke att vi gick in i 2011 med ett kraftigt underskott, drygt 70 miljoner kronor, och vi har dessutom haft ökade utgifter under 2011 inom flera områden, t ex prisjusteringar, löner och pensioner, säger landstingsstyrelsens ordförande, landstingsråd Kalle Sandström (S).
Ännu mer positivt på längre sikt, är bokslutets besked om att landstinget bromsat den negativa kostnadsutvecklingen.
- Vår nettokostnadsökning under 2011 och jämfört med 2010, stannar vid mycket låga 0.39 %. Det är en tydlig inbromsning, konstaterar Kalle Sandström, inte minst i jämförelse med andra landstings kostnadsutveckling och det beräknade genomsnittet för riket, som antas hamna på drygt 4 %.
Oavsett ett bra bokslut 2011 och en kraftigt vikande kostnadsökningen, fortsätter Landstinget Blekinge det förändringsarbete som inleddes under 2011. Blekinge har, påpekar Kalle Sandström, liksom alla andra landsting ett tufft verksamhetsår framför sig.
- Vi ska därföro fortsätta ha en skarp kostnadskontroll och aktivt följa verkställandet och effekterna av beslutade åtgärder, som t ex bemanningsshema, vårdprocesser och besparingar inom administration och service.
- Nu vet vi också att det med största sannolikhet inte blir några förändringar i systemet för kostnadsutjämning inför 2013. Något som annars, enligt den utredning som beställdes av regeringen, skulle gett Blekingelandstinget ytterligare ersättning motsvarande runt 100 miljoner kronor.
- Enligt de signaler vi nu har, kommer riksdagen inte att fatta något beslut om ändringar i utjämningssystemet det här året heller. Och det är oerhört beklagligt, det nuvarande utjämningssystemet blir inte alla delar en rättvist gottgörelse för de skillnader som faktiskt finns över landet, konstaterar Kalle Sandström, landstingråd (S).

Presskonferens 2 februari. Presentation av Landstinget Blekinges bokslut 2011. Foto Maths Olsson, Sydöstran.
Inför landstingsstyrelsens möte i februari görs nu en fördjupad analys av resultatet för hälso- och sjukvårdens verksamhet 2011, utifrån de olika förvaltningarnas bokslut. När landstingsstyrelsen sammanträder 13 februari ska det finnas en detaljerad redovisning av bokslut 2011.