KRÖNIKA


”Politik är att vilja” ( Olof Palme)


1993 lämnade jag in en motion till landstinget som i stort behandlade miljömässiga konsekvenser av de läkemedel vi äter. I motionssvaret framgick att man tagit kontakter med Socialstyrelsen, Naturvårdsverket och läkemedelsverket som i sina svar angav att det inte fanns någon studie på området. Motionen bifölls och sändes till Socialstyrelsen. Har det hänt något? Inte mycket!  Vissa saker tar tid. Det var en aspekt på begreppet tid.

En annan aspekt på begreppet tid är de kunskaper som finns inom området folkhälsa. En sedan länge känd kunskap är att arbetslösa och socialbidragstagare har den sämsta hälsan. Vad gör vi egentligen åt denna kunskap?

Hälsan är en klassfråga. Därför var det naturligt för oss Socialdemokrater i Varbergsnämnden att ta initiativ att start ett folkhälsoprojekt bland långtidsarbetslösa ungdomar. Det vi ville var att i samverkan med andra skapa förutsättningar för unga arbetslösa att behålla sin hälsa. Vad vi Socialdemokrater vet är att vi inte av humanitära eller ekonomiska skäl kan tappa en hel ungdomsgeneration. Nämndens borgerliga majoritet sa ett samstämt nej till vårt förslag.  

Vi Socialdemokrater i nämnden gav inte upp utan återkom vid ett senare tillfälle och fick igenom vårt projekt. I mars månad startade projektet som är en samverkan mellan Varbergsnämnden, kommunens arbetsmarknadsenhet, socialförvaltningen och ett studieförbund.

Här har jag lyft två olika frågor som båda egentligen handlar om tid men också om politisk vilja. Båda frågorna var kända för runt 20 år sedan. Betänker man tidsaspekterna borde vi vara mer av framtidsspanare. Morgondagen och framtiden får aldrig lämnas över till en marknad eller borgerliga krafter vars känsla för solidaritet och rättvisa har mycket kvar att önska.


Inger Johansson

 

 

 

 


 

Sidan uppdaterades senast: 2010-06-30 18:15