Från 1 januari 2008 har flera försäkringsbolag börjat ta ut högre premier för sina försäkringar om kunden har betalningsanmärkningar. Det gäller både nya och gamla kunder hos bolagen. Hans Hoff (s) riksdagsledamot från Falkenberg, är bekymrad över konsekvenserna det kan få.
- Jag är ytterst oroad och befarar att det kan leda till att människor avstår från försäkringar, eller att de genom de kraftigt höjda premierna kommer att få ännu sämre ekonomi än tidigare, säger Hans Hoff.
I media har frågan aktualiserats genom att ett pensionärshushåll i en akut svår ekonomisk situation missat inbetalningar för utförd hemtjänst. När ena maken avled övertog dödsboet betalningsanmärkningarna. Därefter har den efterlevande fått en kraftig höjning av sin villaförsäkringspremie, på grund av betalningsanmärkningarna.
- Även om man har en betalningsanmärkning för en räkning till hemtjänsten så ökar väl inte risken för att villan ska börja brinna, avslutar Hans Hoff.
Idag har Hans Hoff lämnat in en fråga till finansminister Mats Odell där han undrar vad han är beredd att vidta för åtgärder för att stoppa försäkringsbolagens höjningar. För mer information
Hans Hoff
Riksdagsledamot
070-399 79 61
hans.hoff@riksdagen.se