6 888 hushåll i Kalmar län får höjd fastighetsskatt nästa år.

- Jag är mycket förvånad. Att vallöftet om fastighetsskattens avskaffande skulle leda till höjd skatt, det trodde jag aldrig. Kristdemokraternas riksdagsledamot, Chatrine Pålsson-Ahlgren har en del att förklara för väljarna i Kalmar län, säger Håkan Juholt.

 Idag presenterade Villaägarna tillsammans med SCB en nationell undersökning som visar att 11 procent av landets hushåll får höjd villaskatt nästa år med regeringens nya förslag. Undersökningen visar också att 58 % av hushållen kommer att betala precis lika mycket skatt som man gör nu. De stora vinnarna, som kommer att få de största sänkningarna, är Danderyd, Lidingö och Täby.

 Mörbylånga är den kommun i länet som drabbas mest med 17 % av hushållen som får höjd skatt.

 - Som vanligt är det människor i glesbygd som får betala för de välbeställdas skattesänkningar  storstadskommunerna. Men att vallöftet som om att avskaffa fastighetsskatten som presenterades av Kristdemokraterna före valet skulle leda till höjd fastighetsskatt, det trodde jag aldrig, säger Håkan Juholt.

 - Kristdemokraternas riksdagsledamot Chatrine Påhlsson har återigen fört väljarna bakom ljuset med falska vallöften, säger Håkan Juholt.

 

2007-10-16 15:26