”Alla landstingsanställda får numera bättre stöd för friskvård”

I dagens upplaga av Barometern kritiseras beslutet att ta bort den så kallade friskvårdstimmen för personalen i Kalmar läns landsting. Yvonne Hagberg, ordinarie ledamot i landstingets Personaldelegation samt politisk samordnare för socialdemokraterna, kommenterar beslutet:

– Jag håller helt och hållet med sjukgymnasterna om att friskvård för personalen är oerhört viktigt. Som arbetsgivare känner vi ett stort ansvar för att arbetsmiljön ska vara god och att orsakerna till sjukfrånvaro ska bekämpas. Friskvårdstimmen var dock inte det bästa sättet att uppnå detta, säger Yvonne Hagberg.

– Friskvårdstimmen kunde bara utnyttjas av en begränsad del av personalen. För stora yrkesgrupper var det praktiskt omöjligt att lämna arbetet en timme för att träna eller ta en promenad. Det här orättvisa förhållandet skapade naturligtvis irritation bland många anställda. Som arbetsgivare ville vi därför hitta ett bättre sätt som gjorde att alla anställda fick likvärdiga möjligheter till friskvård.

– Nu ger vi ett ekonomiskt bidrag som alla anställda får ta del av. Bidraget kan användas för att bekosta exempelvis ett gymkort eller terminskort på en simhall. Det stimulerar våra anställda att på sin fritid förbättra sin hälsa.

Utöver detta har landstinget en väl fungerande företagshälsovård, lägger stora resurser på massage och bidrar ekonomiskt till de personalklubbar som exempelvis har gym eller anordnar gympa. Därutöver har så kallade hälsoinspiratörer utbildats för att exempelvis kunna hålla i pausövningar ute på arbetsplatserna. Landstinget har också i sin strategi för att minska sjukfrånvaron tagit beslut att alla fast nyanställda ska erbjudas ett hälsosamtal.

– Sammantaget bedrivs ett ambitiöst arbete för att förbättra personalens hälsa. Jag tycker verkligen att vi lever upp till devisen om att vara ett hälsolän.

För ytterligare kommentarer ring Yvonne Hagberg, 070-867 68 47.

2007-10-25 13:30