Anders Henriksson (s) kommenterar regeringens besked om höjda statsbidrag

Anders Henriksson, landstingsstyrelsens ordförande, kommenterar regeringens besked om höjda statsbidrag:

 

-          Landstinget i Kalmar län kommer år 2010-2012 att tappa 780 miljoner kronor i minskade skatteintäkter. Regeringens besked idag innebär ett tillskott till landstinget på 128 miljoner kronor 2010-2012. Det är alldeles för lite för att möta den ekonomiska situation som vi står inför.

 

-          För att rädda jobben inom vård, skola och omsorg hade regeringen behövt skjuta till pengar redan 2009. Det är nu som varslen läggs. Vi riskerar massuppsägningar i kommun och landstingssektorn och regeringen är helt passiv. Man agerar alldeles försent, säger Anders Henriksson.

 

-          Att lägga stora till kommunerna och landstingen år 2010 för att sedan sänka statsbidragen 2011 och 2012 kan inte ses som någonting annat än taktiserande inför valet. Det är genomskinligt och oansvarigt, säger Anders Henriksson.

 

För mer information kontakta Anders Henriksson, 070-517 60 30

2009-04-07 15:09