Anders Henriksson stödjer nya lokaler till universitet

Landstingsstyrelsens ordförande Anders Henriksson (S) kommenterar diskussionen om Linnéuniversitetets behov av nya lokaler:

– Födelsen av Linnéuniversitetet är väldigt positivt för Kalmar län. Det ger bättre förutsättningar för forskning och utveckling. Det ger studenterna bättre förutsättningar att tillgodose sig en högkvalitativ utbildning.

– Samtidigt innebär samgåendet med Växjö en positiv konkurrenssituation. Det gäller att verksamheten i Kalmar lockar till sig studenter och forskare. Universitets ledning gör bedömningen att det krävs bättre samlade lokaler som ligger attraktivt i närheten av goda kommunikationer.  Jag stödjer förslaget att samla högskolan i ett centralt läge i Kalmar.

– För landstinget är det mycket angeläget att samgåendet och tiden efter blir framgångsrik. Vår verksamhet är i behov av välutbildade medarbetare, forskning och utveckling. Sjukvården i Kalmar län får nu tillgång till ytterligare ett universitet. Sedan många år har vi samarbetat med Linköpings universitet och skapat en god grund. Jag har stora förhoppningar om ett starkt samarbete mellan de båda universiteten. 


För ytterligare kommentarer ring 070-517 60 30.