Från Kalmar län och Västerviks kommun har man vid olika tillfällen informerat regeringen om situationen och behoven av investeringar på Tjustbanan och Stångådalsbanan.
Enligt uppgift så skall det till riksdagen komma en skrivelse den 23 mars som innehåller regeringens beslut angående åtgärdsplanen åren 2010-2021. Riksdagsledamot Krister Örnfjäder(S) har med anledning av den nya informationen ställt en skriftlig fråga till infrastrukturminister Åsa Torstensson(C).
Kalmar län och Västervik har tagit ett antal initiativ och även beslutat att medverka till finansiering av underhåll av banorna och inköp av nytt tågmaterial.
Fyra nya tåg är beställda och det första kommer att levereras i maj månad 2010. Med anledning av det anser Krister Örnfjäder att de boende i Kalmar län och i södra Östergötland så snart som möjligt bör få besked från regeringen vad den tänker att göra för de berörda banorna i den nya åtgärdsplanen.
Krister Örnfjäders fråga till ministern är därför :
Kommer Tjustbanan och Stångådalsbanan att finnas med i de satsningar som regeringen beslutar i Åtgärdsplanen för 2010-2021?
För mer information, se den skriftliga frågan under bifogad fil.
För mer information
Krister Örnfjäder
070-671 04 35
krister.ornfjader@riksdagen.se