Satsning på Västerviks sjukhus med nya vårdplatser för medicinsk rehabilitering

Idag behandlar landstingsstyrelsen ett förslag om utbyggnad av slutenvårdsplatser på Västerviks sjukhus. Idag saknar landstinget särskilda vårdplatser för medicinsk rehabilitering. – För mig är det här en hjärtefråga. Det handlar om mycket sköra och hårt drabbade patienter med ryggmärgsskador och traumatiska hjärnskador. Ofta är det unga patienter som har skadats i exempelvis motorcykelolyckor, säger Lena Segerberg (S), landstingsråd.

 

Lena Segerberg och den röd-gröna politiska majoriteten har tidigare givit landstingets tjänstemän i uppdrag att utreda den medicinska rehabiliteringen i länet med syfte att möta de krav som regionsjukvården ställer på länssjukvården.

 

Utredningen presenteras idag för landstingsstyrelsen. Lena Segerberg föreslår med anledning av detta att landstinget ska bygga ut särskilda slutenvårdsplatser på Västerviks sjukhus. I ett första steg ska två vårdplatser inrättas. Vårdplatserna ska vara prioriterade för Kalmarlänspatienter från Linköping. Personalkostnaden beräknas till 2,5 miljoner kronor.

 

– Nu inleder vi en stor verksamhetsförbättring i landstinget. Nu bygger vi upp och samlar betydelsefull kompetens i Västervik. Den här satsningen är viktig för patienterna och för Västerviks sjukhus. Det ska inte längre råda någon tvekan om vart regionvården ska vända sig när patienter från länet är i behov av fortsatta rehabiliteringsmedicinska insatser på hemmaplan, säger Lena Segerberg.

 

Utredningen föreslår att landstinget ska fortsätta bygga ut antalet vårdplatser i två steg. En eventuellt ytterligare utbyggnad ska beredas av landstingets budgetberedning.

 

För ytterligare kommentarer kontakta Lena Segerberg, 070-350 74 70.