Borg krävs på svar om industrins framtid

Flera prognoser och rapporter visar på ett kärvt arbetsmarknadsläge under året. Speciellt utsatta är de industritäta länen där Kronoberg ingår. Det har fått riksdagsledamoten Carina Adolfsson Elgestam (S) att reagera. Carina har från årsskiftet tagit över det socialdemokratiska ansvaret för näringsliv och småföretagande inom näringsutskottet. I en interpellation till finansminister Anders Borg ställer hon frågor om regeringens beredskap inför det hårda och kärva läget.

- Det är en kraftigt försämrad orderingång i Svensk industri, säger Carina Adolfsson Elgestam och hänvisar till nyligen presenterade siffror från Statistiska Centralbyrån. Det är främst ordrar från utlandet som uteblivit och som försämrat läget
.
- Till detta kommer en rapport från Arbetsförmedlingen där man spår att 25000 jobb inom industrin kommer försvinna under 2012, säger Carina Adolfsson Elgestam. Det kommer framförallt drabba de industriintensiva länen och man spår en ökning på arbetslösheten med 400 personer i Kronoberg.

I sin interpellation till moderate finansministern Anders Borg lyfter även Carina problemen och orättvisorna med de nya elprisområdena.
- Regeringen talar mycket om ansvar, säger Carina Adolfsson Elgestam. Men när det kommer till kritan gör man ingenting för att stärka Sverige. Vi behöver en mer kunskapsbaserad ekonomi där vi konkurrerar med innovation och kompetens och inte med låga löner.

- Jag frågar Anders Borg om hur regeringen ska möta det kommande året, säger Carina Adolfsson Elgestam. Det finns gott om andra åtgärder på forskning, branschprogram och regelförenklingar som skulle kunna göras. Men regeringens agerande lämnar mest frågetecken och inget ansvarstagande.

 

Hela interpellationen:

Orderingången till Svensk industri föll med 4,8 procent från oktober till november 2011, enligt siffror från SCB. Främst är det order från utlandet som uteblivit.

Enligt en rapport från arbetsförmedlingen kommer det att försvinna 25 000 jobb från industrin. Småland med bl.a. Kronobergs län är ett län som fortfarande har mycket industrisysselsättning och där förväntas arbetslösheten öka med 400 personer under 2012.  Företagen gör sjunkande bedömningar vad gäller efterfrågan av varor och tjänster.

Tid för ansvar skriver regeringen i sin budgetproposition i september 2011.

Och nu är det upp till bevis.

I tidigare lågkonjunkturer har ROT-avdrag varit ett verktyg som kunnat användas för att stimulera arbetsmarknaden, men den möjligheten finns inte då det numera är permanent .

Byggindustrin avtar kraftigt då det byggs allt för lite, och fordonsindustrin med SAAB i spetsen visar på att Svensk industri tappar fart.

För ett litet land som Sverige där företagen och arbetskraften är oerhört beroende av möjligheten till export blir det kännbart.

Mot bakgrund av detta så behövs det åtgärder som stimulerar företagen och arbetskraften men också att fler företag kommer ut på nya exportmarknader.

När eller om 25 000 industrijobb försvinner krävs det möjligheter till utbildning anpassad till den region man lever och bor i och den utbildningsnivå som den enskilde personen har.

En del av de industrijobb som kommer att vara berörda kommer att ligga i glesbygden vilket i sin tur ställer särskilda krav på regionalpolitiken.

Den elintensiva industrin i södra Sverige som blivit drabbade av orättvis konkurrens inom landet med indelning av elprisområden, är i viss mån dubbelbestraffad, med konkurrens i en global värld och inom landet på ett ojust sätt.

 

Vad avser finansminister vidta för finansiella åtgärder för att stimulera Exportmarknaden?

Vad avser finansminister vidta för åtgärder för att Svensk industri ska vara konkurrenskraftig?

 

Avser finansminister vidta särskilda åtgärder inom forskning och utbildning?

Avser finansministern vidta några särskilda åtgärder för byggindustrin?