Förtroendevalda

Regionfullmäktiges presidium 

ordförande RosMarie Jönsson Neckö, Markaryd

 

Revision

vice ordförande Sven-Åke Gustafsson, Uppvidinge

ledamot Gun Lindell, Ljungby

ledamot Göran Borg, Växjö 

 

Patientnämnden

ordförande Bo Dalesjö, Ljungby

ersättare Britta Croona, Älmhult

 

Regionstyrelsen 

ordförande Anna Fransson, Växjö

1e vice ordförande Robert Olesen, Alvesta

ledamot Helen Bengtsson, Älmhult

ledamot Magnus Carlberg, Tingsryd

ledamot Martina Gustafsson, Uppvidinge

ledamot Henrietta Serrate, Växjö

ersättare Charlotta Svanberg, Växjö

ersättare RosMarie Jönsson Neckö, Markaryd

ersättare Peter Freij, Ljungby

ersättare Ragnar Lindberg, Lessebo

ersättare Joakim Pohlman, Markaryd

ersättare Olof Björkmarker, Växjö

 

Regionstyrelsens arbetsutskott

ordförande Anna Fransson, Växjö

1e vice ordförande Robert Olesen, Alvesta

ersättare Helen Bengtsson, Älmhult

ersättare Olof Björkmarker, Växjö 

 

Regionstyrelsens personalutskott 

ordförande Robert Olesen, Alvesta

1e vice ordförande Anna Fransson, Växjö

ersättare Magnus Carlberg, Tingsryd

ersättare Martina Gustafsson, Uppvidinge

 

Regionstyrelsens FoU-beredning 

1e vice ordförande Anna Fransson, Växjö

ledamot Peter Freij, Ljungby

 

Regionstyrelsens folkhälsoberedning 

1 vice ordförande Henrietta Serrate, Växjö

ledamot Eva Ballovarre, Älmhult 

ledamot Åke Gummesson, Tingsryd

ledamot Edina Maslac, Alvesta 

ersättare Ola Gustafsson, Växjö

ersättare Ulf Engqvist, Markaryd

 

Hälso- och sjukvårdsnämnden

ordförande Charlotta Svanberg, Växjö

ledamot Michael Sjöö, Växjö

ledamot Christina Bertilfelt, Ljungby

ledamot Magnus Carlberg, Tingsryd

ledamot Ann-Charlotte Kakoulidou, Uppvidinge

ledamot Ricardo Salsamendi, Alvesta

ersättare Stefan Marusic, Växjö

ersättare Gert Andersson, Tingsryd

ersättare Ulla-Britt Storck, Ljungby

 

Regionala utvecklingsnämnden 

ordförande Olof Björkmarker, Växjö

1e vice ordförande Joakim Pohlman, Markaryd

ledamot Helen Bengtsson, Älmhult

ledamot Tony Lundstedt, Växjö

ledamot Olja Pekusic, Växjö

ledamot Martina Gustafsson, Uppvidinge

ersättare Anne Karlsson, Ljungby

ersättare Ingemar Almkvist, Älmhult 

ersättare Monica Widnemark, Lessebo

 

Trafiknämnden

ordförande Peter Freij, Ljungby

ledamot Carl-Olof Bengtsson, Växjö

ledamot Carina Engstrand, Alvesta 

ledamot Julia Berg, Växjö

ersättare Marianne Nordin, Växjö

ersättare Conny Simonsson, Ljungby

 

Kulturnämnden 

ordförande Ragnar Lindberg, Lessebo

1e vice ordförande RosMarie Jönsson Neckö, Markaryd

ledamot Ann-Charlotte Kakoulidou, Uppvidinge

ledamot Sara Rosén Andersson, Ljungby

ersättare Pontus Samuelsson, Växjö

ersättare Sonia M Salsamendi, Alvesta