Program 7-12 september

Förutom besök i valstugor och arbetsplatser runt om i länet kommer s- kandidater i veckan bl a att besöka förskolor och samtala om heltider. Onsdag 8 september besöker Thomas Östros Piteå och Luleå för öpnna möten och riksdagskandidat Tomas Nilsson, samtalar med företrädare för besöksnäringen i Gällivare om förutsättningar och utmaningar för länets nya basindustri.

Program för kandidaterna 6-12 september

Måndag 6 september 

Fredrik Lundh Sammeli i Luleå
Besök på förskola kring framtidens förskolor i Luleå

Maria Stenberg i Boden

11.00-12.00 Arbetsplatsbesök Citybuss, 
1300-14.00 Arbetsplatsbesök Kommunals verksamhetsområde. 
14.00-14.45 Utåtriktat på stan/Flygbladsutdelning.
15.00-16.30 Studiebesök/Arbetsplatsbesök POSTEN 
19.00- Medlemsmöte HRF och middag med HRF.

Leif Pettersson i Boden

Debatt, Lärcentrum

Tomas Nilsson i Gällivare

13.00-15.00 Arbetsplatsbesök Landstinget
15.00-17.00 Dörrknackning Samariten.
18.30-20.00 Hemma hos besök

Kent Ögren i Piteå

14.00 – 16.00 Kvartersmöte – väljarkontakter
18.00 – 20.00 Dörrknackning Rosvik

Britt Westerlund i Arjeplog
09:00 Vårdcentralen
12:00 Utanför konsum
13:00 Silvermuseet
14:30 Samtal med väljare

Tisdag 7 september


Maria Stenberg i Luleå

11.00-12.00 Bodensia Handels Valupptakt
13.30-14.45 Valarbete i Valstugan
15.00-16.00 Arbetsplatsbesök Kommunal.
18.00-20.00 Dörrknackning

Leif Pettersson i Pajala

Arbetsplatsbesök och väljarkontakt äldreboenden
15 Väljarkontakter utanför Konsum

Hannah Bergstedt i Älvsbyn

Möte i Vidsel

Folkhögskolan i Älvsbyn

Tomas Nilsson i Kiruna

09.00-11.00 Hjalmar Lundbomskolan.
11.00-13.00 Kupoltorget Valarbete. 
12.00-12.10 Tomas tal.
14.00-16.00 Arbetsplatsbesök. 
18.00-20.00 Dörrknackning

Kent Ögren i Boden

08.30 Trafikverket SJ
09.45 Trafikverkstan SJ
Ev träff med pensionärer

Britt Westerlund i Arvidsjaur

12.00 – 14.00 Valstuga 
14.00               Ringelsta

 

Onsdag 8 september

 

Thomas Östros i Piteå och Luleå

11.30 Torgmöte, Rådhustorget i Piteå
13.45 Besök Vattenfall
15.00 Torgmöte, Luleå 

Karin Åström i Haparanda
10.30 Länkarna, Anitta Kämäräinen
Väljarkontakter och samtal utanför ICA Maxi

Fredrik Lundh Sammeli i Boden

Besök i klasser på Björknäsgymnasiet med början 8.30 
Valstuga 
Dörrknackning i Heden

Maria Stenberg i Gällivare

10.00- Arbetsplatsbesök
12.00 Byggnads

13.00 Valarbete  
15.00 valstugan Gällivare

15.00 - Dörrknackniing
17.00 Fjällnäs

Leif Pettersson i Luleå och Boden

10:45 - 13:15 Samtalskampanj utanför KomVux 
15.00 Gula paviljongen valstugan
17.00 Dörrknackning

Hannah Bergstedt i Piteå

07 30 Frukostpåsar med LO

0900 Arbetsplatsbesök med LO

13 00 Ringa förstagångsväljare med SSU

Tomas Nilsson i Gällivare

Besöksnäring, Swedish Lapland ihop med Tommy Nyström

Britt Westerlund i Älvsbyn

13.00 Besök på vårdcentralen.
15.00  Väljarsamtal vid valstugan.

 

Torsdag 9 september 

Karin Åström i Övertorneå

14.00 Samling vad valstugan vid Konsum – program kommer

18.00 Debatt med företagarna Folkets hus i Övertorneå

Fredrik Lundh Sammeli i Överkalix
10.00 -11.00 Sveaskogs Kundservice 
11.00- 12.00  Besök på förskola
13.00 -16.00 ring eller knacka dörr

Maria Stenberg i Piteå

08.15 Komvux klassrums besök
08.45 Piteå Tidningen Arbetsplatsbesök
10.00 Konsum Öjebyn Arbetsplatsbesök
10.45 Framnäs Folkhögskola samt besök på FRG-utbildningen 
12.45-13.45 Valarbete Valstugan
14.00 Mogårdens äldreboende (samlingssalen).
15.00-16.00 Utåtriktat valarbete på stan

Leif Pettersson i Luleå
11.30-13 Samtal om rödgrön valplattform;  Gula Paviljongen

Hannah Bergstedt i Luleå
11.00 Universitetet med S-studenter
12.00 Seminarium, Universitetet
13-15 Valstuga

Tomas Nilsson i Haparanda

09.00 Arbetsplatsbesök IF Metall
Arbetsplatsbesök Handikappsomsorgen (Trädgårdsgatan 13) 
13-17 Utåtriktat valarbete

Kent Ögren i Kalix

11.00 – 13.00 Valstugan
12.00 – 13.00 Coop
14.00 – 16.00 Valstugan
17.00 – ca 18.30 Deponin
Utspel Ellinor Söderlund - etablerandet av Nationellt Trafikmedicinskt Centrum 
 

Fredag 10 september

 

Karin Åström i Boden

Harads hela dagen besök hos både kommunala inrättningar plus småföretagare

Fredrik Lundh Sammeli i Älvsbyn

Valstuga
Dörrknackning
Grillning på Stigarna med Bill Nilsson - grillad korv och väljarsamtal 

 

Leif Pettersson i Piteå

10/9 Dörrknack och väljarkontakter utanför affärer

Hannah Bergstedt i Piteå

Tomas Nilsson i Luleå

09.30-11.30 Komvux
11.45- 12.45 Utåtriktat utanför Arbetsförmedlingen
13.00-15.00 SAMHALL. Studiebesök och Arbetsplatsbesök. 
15.00-16.00 Öppna aktiviteter parkeringen Konsum Bergnäset
16.30-19.00 Valarbete utanför ICA Antnäs (Sörbyhallen)

Kent Ögren i Luleå

09.00-10.00  utanför konsum i Råneå sen valstugan på Storgatan

Stå utanför konsum Björkskatan tid ej klart återkommer

Britt Westerlund i Boden

 

Lördag 11 september

 

Karin Åström i Luleå

11.00-14.00 Familjedag med IF Metall i Stadsparken

Fredrik Lundh Sammeli i Luleå

11.00-14.00 Familjedag med IF Metall i Stadsparken

Maria Stenberg i Arjeplog

13.00-15.00 Utåtriktat valarbete på stan
14.00-15.00 Nattbesök på Sjukhemmet

Leif Pettersson i Älvsbyn

valstugan . 11.00- 15.00

Hannah Bergstedt i Boden

Aktiviteter runt valstugan på gågatan från 11.00 
15.00 - 17.00  Blitzing på Apelsinlunden, Erikslund med korvgrillning 
Kvällsaktivitet runt valstugan

Tomas Nilsson i Luleå
11.00-14.00 Stadsparken - IF METALL medlemsdag. 
14.00-15.00 Valarbete Valstugan på Storgatan


Kent Ögren i Överkalix
11.00 - 15.00 Väljarkontakter - Torget - konsum 

Britt Westerlund i Piteå

11.00 – 14.00 Väljarkontakter Piteå S-förening

 

Söndag 12 september

 

Leif Pettersson i Boden

11- ca. 14.00 Familjedag på Fagernäs med korvgrillning, tipspromenad, fiskdamm etc.