Program vecka 23-30 augusti

Förutom en lång rad medverkan i olika valaktiviteter över hela länet kommer s- kandidater i veckan bl a att presentera nya vårdsatsningar i Kiruna och redovisa en s-politik för stärkt skola och utbildning istället för skattesänkningar.


Program för kandidaterna vecka 23-30 augusti

Måndag 23 aug

Leif Pettersson i Jokkmokk
10.00 med föreningslivet i Vuollerim på Vuollerim 6000
13.00 Aktiviteter i Jokkmokk

Tisdag 24 augusti

Kent Ögren i Övertorneå
11.00 Utanför Vårdcentralen - Väljarkontakter
Kent Ögren och Tomas Wedestig lokal landstingskandidat samtalar

Karin Åström i Luleå
11.00 Sossestugan Örnäset
12.00 Kandidatutfrågning Gula Paviljongen
18.00 Dörrknackning Hertsön

Britt Westerlund i Jokkmokk
09.30 Besök vårdcentralen
Utåtriktat valarbete

Fredrik Lundh Sammeli i Piteå
11.30 diskussionslunch
15 besök Hortlaxgården
16 Torgmöte ICA bergsviken


Maria Stenberg  i Arvidsjaur
12.00 Uppstart i Valstugan mitt i stan. Kontakt Rune Grankvist, tel. 0705394374
14.00 Arbetsplatsbesök Kommunal
16.00 Utåtriktat med Stefan Mella (ev besök Konsum??? återkommer efter kontakt med klubbordf Thori)
(Stefan M följer med hela dagen).

Leif Pettersson
11.00-13.30 väljarsamtal Sossestugan på Örnäset
16.00-18.00   -”-                   -”-
18.00 Dörrknackning Prioriteradeområden i Luleå

Hannah Bergstedt i Boden
08.00 Samling på AK exp.
08.30 Ässjan park och fastighet, arb.platsbesök
12.00 Gallerian, kampanj
Besöka Silentium kl 16:00 dörrknackning  kl 18.00-20.00.


Tomas Nilsson i Gällivare    
kl 10.00 Arbetsplatsbesök Kommunal.
Kl 13-15 Valstugan på Stortorget.
Kl 18-19.30 Grillkväll på Nya Malmsta skolan med bl a kommunalrådet Tommy Nyström 
 

Onsdag 25 Augusti


Kent Ögren i Haparanda
10.00 -11.00 ICA MAXI  -  väljar kontakter
11.00 – 12.00 Vårdcentralen – Gunnel Simu Kurt Rosendahl

Hannah Bergstedt i Överkalix 
Gymnasieskolans café
15-17 Ringa förstagångsväljare
Kl.18.00 – 20.00  Kommunals familjedag på Vipabacken i Överkalix


Fredrik Lund Sammeli i Luleå
09.00 Stadshotellet arbetsplatsbesök
11.00 Sossestugan Örnäset
13.00 Besök Porsöanstalten
17.00 Trädgårdsparty på Varvet

Maria Stenberg i Piteå
11.00-12.45 Arbetsplatsbesök COOP FORUM,
14.00 Arbetsplatsbesök Byggnads
15.00 Arbetsplatsbesök ICA Ankaret,
16-17 Utåtriktat på stan (Flygbladsutdelning).

Leif Pettersson i Kalix

Tomas Nilsson i  Arvidsjaur
12.00 Uppstart med valarbete i valstugan mitt på stan.
14-16 Byabesök

Kent Ögren i Haparanda
10.00  ICA Maxi väljar kontakter
11.00  Vårdcentralen – Gunnel Simu Kurt Rosendahl

Britt Westerlund i Gällivare
09.45-11.00 Arbetsplatsbesök på SAVO
13.00-15.00 Arbetsplatsbesök på Älvgården, Svedjan
15.00-17.00 Valstugan Torget Gällivare 
18.00 Valaktiviteter på torget Raj, Raj band uppträder

Torsdag 26 aug


Kent Ögren i Kiruna
Britt Westerlund i Kiruna
- utspel – specialistvård till sjukhuset

Karin Åström i Piteå
11.30Diskussionslunch
13 Besök äldreboende i Öjebyn
18 Lyan  med Pitholm/Strömnäs S-Kvnnor

Fredrik Lund Sammeli i Älvsbyn
Deltar i debatt/ föredrag på gymnasieskolan

Maria Stenberg i Luleå
11.00 Uppstart Utåtriktat valarbete Sossestugan på Örnäset,
13.30-15.00 Uppsökeri butiker med Handels LUK:en (tema: VALET)
15.00-16.00 HRF Arbetsplatsbesök,
18.00-20.00 Dörrknackning,

Leif Pettersson i  Överkalix
15- 16 Bär plockarnas situation
Amon Kaewsit
16-17 Ungdomar som är i träningslokalen
17-18 Öppet möte i partilokalen
18-20 Hemma hos besök hos invandrarfamilj

Hannah Bergstedt i Pajala
!5.00 – 18.00 Valstuga vid konsum i Pajala. Kampanja med Ingvar Kaupio och Bengt Niska

Fredag 27 aug

Tomas Nilsson i Luleå
08.00 Start på Ferru Form
11-14.40 Valarbete Sossestugan på Örnäset
15-17 Utåtriktat (flygblad) på stan tillsammans med LO Luleå (samt åhörare vid debbatt i Gulan kl 15


Leif Pettersson i Boden
Medverkan Skördemarknaden i Boden

Lördag 28 aug

Karin Åström  i Älvsbyn
Valupptakt på Forum mellan kl. 12.00-15.30.

Fredrik Lund Sammeli i Kalix
kl 14.00   valstugan
 KL 17.00 Dörrknackning  Näsbyn
- med avslutande  korvgrillning under kvällen

Leif Pettersson i Boden
Skördemarknaden Boden

Hanna Bergstedt i Luleå

Tomas Nilsson  i Jokkmokk
Utåtriktat valarbete Jokkmokks marknad.

Kent Ögren i Gällivare
10.00 – 14.00 Valstugan på Torget - Väljarkontakter

Britt Westerlund  i Boden
Medverkan skördemarknaden

Måndag 30 aug
Karin Åström i Överkalix

Leif Pettersson i Piteå

Kontaktpersoner för mer information:
Mats Johansson
               070 542 28 94        

Agnes Szögi
               070 520 40 66        

Stefan Hagström, LO
               070-660 24 49        
(Ansvarar för Maria Stenberg och Tomas Nilssons program)

Sidan uppdaterades senast: 2010-08-23 18:33