Program vecka 30 augusti - 6 september

Förutom en lång rad medverkan i olika valaktiviteter över hela länet kommer s- kandidater i veckan bl a att granska bostadssituationen för studenterna vid Luleå tekniska universitet, träffa utförsäkrade och belysa deras situation och presentera satsningarna på läkarutbildning och – rekrytering till Norrbotten.

Program för kandidaterna vecka 30 augusti – 6 september

 

Måndag 30 augusti


 

Karin Åström i Överkalix
10 – 12  Gymnasieskolans Café
13 – 15 Tallviksgården
15 – 17 Brännagården

Hannah Bergstedt i Luleå

8.30 Besök och samtal med studenter och personal vid studentkårens bostadsförmedling.

Leif Pettersson i Piteå
0900 Arbetsplatsträff SCA sågen
11.00Aktivitet tillkommer Dörrknack eller väljarsamtal på stan
15.00 Valstugan invigning
17.30 Dörrknackning Bergsviken

 

Tisdag 31 augusti

 

Kent Ögren i Piteå
1000  Presskonferens fd  Administrationsbyggnaden, lokal: Höken Piteå sjukhus
11.30 Diskussionslunch
13.00 Valstugan på Byxtorget
15.00 Valstugan Öjebyn

Fredrik Lundh Sammeli i Boden
8:20- 9:40  på omvårdnadsprogrammet
10:00   klassbesök  på gymnasiet
11- 14 Valstugan på gågatan
15:00  Klassbesök på gymnasiet
18-20  Dörrknackning på Torpgärdan N

Hannah Bergstedt i Haparanda
10.00   Tornedalsskolan
13.00   Street Café      

Tomas Nilsson i Arjeplog

10.00-12.00 Arbetsplatsbesök Biltestföretaget 
13.00-15.00 Arbetsplatsbesök Softtronic.
15.00-15.30 Arbetsplatsbesök Konsum
15.30-17.30 Bollaktivitet utanför Konsum      

 

Onsdag 1 september

 

Karin Åström i Boden
10:00 Arbetsplatsbesök på Ica Kvantum
11:00-14:00 Valstugan
På kvällen "Hemma hos”  Christer Karlsson 

Fredrik Lundh Sammeli i Piteå
09.00 Arbetsplatsträff  Statt
11.00  Valstugan i Stan
12.00  Lunch
13.00 Väljarsamtal
16.00 Flygblad vid COOP med Piteå S-förening

Maria Stenberg i Lul

10.00-11.30 LO Distriktet - Utspel.
11.45-13.00 Arbetsplatsbesök COOP FORUM Örnäset
14.00-15.00 Arbetsplatsbesök Samhall
15.00-15.30 Arbetsplatsbesök Konsum Mjölkudden

Hannah Bergstedt i Överkalix
10-12 Ringa väljare första och andra gångs väljare
13-16 Öppet möte 13-15 i partilokalen

Tomas Nilsson i Luleå 
10.00-16.00 Medverkan på IF Metalls konferens/utbildning
18.00-20.00 Dörrknackning 

 

Torsdag 2 september

 

Karin Åström i Gällivare
09.30 - Arbetsplatsbesök 
10.30 Socialtjänsten
10.45 – Flygbladsutdelning 
11.15  
11.30 Samling SAP exp 
13.00- Valarbete Valstugan
14.45 torget / Gällivare

15.00 - Knacka dörr
17.00 Malmbergsvägen
18.00- Debattcafé   
19.30 (miljö och bygg)

Fredrik Lundh Sammeli i Jokkmokk
Arbetsplatsbesök med kommunal på morgonen och direkt efter lunch

Maria Stenberg i Överkalix

Fm Lansjärv

Em Arbetsplatsbesök Softronic och med Kommunal

Leif Pettersson i Boden
Arbetsplatsbesök med Kommunal hela dagen
17:30 Dörrknackning i Björns
18:30 Öppet möte i Björns

Hannah Bergstedt i Piteå
06.00  Frukostpåsar med LO
09.00  Arbetsplatsbesök Pireva
11.30  Diskussionslunch
1400   Arbetsplatsbesök Pireva
15.00  Valstugan Öjebyn
17.00  Valstugan i stan

Tomas Nilsson i Luleå 
09.00-16.00 Arbetsplatsbesök inom Kommunals
18.00-20.00 Dörrknackning

 

Fredag 3 september

 

Karin Åström i Kiruna

Fredrik Lundh Sammeli i Luleå

Maria Stenberg i Kalix

05.30 Billerud Skog
10.15-11.20  Rolfs Såg
11.45-13.00 Arbetsplatsbesök COOP Forum
14.00-17.00 Valarbete i valstugan

Hannah Bergstedt i Luleå

10.00-15.00 Luleå Tekniska Universitet

Tomas Nilsson

10.00-11.00 Besök på gymnasieskolans Fordonsprogram tillsammans med Transport
11.00- ... Arena S och Valstugan

Britt Westerlund i Luleå
Ta pulsen på våra landstingskandidater vid vårdcentralerna
08.00 Hertsö Vårdcentral/ Hertsö Centrum och vid Råneå  
09,00 Örnäsets Vårdcentral     

10,00 Bergnäsets vårdcentral
Pressträff för presentation av satsningarna på nya läkarutbildningen som ett led rekryteringen.   
11,00 Möte vid Stadsvikens vårdcentral  
Vi bjuder på bjuda smörgås,   
12,30 Björskatans vårdcentral/centrum   
Porsöns vårdcentral/centrum
13,30 Mjölkuddens vårdcentral/centrum    
14,45 Möte vid Gammelstads vårdcentral/centrum   
16,15 Gågatan/ Ungdomsmottagningen   
17.00 Jourcentralen öppnar  

Lördag 4 september

 

Karin Åström, Kent Ögren, Fredrik Lundh Sammeli deltar under Kulturnatta i Luleå

Fredrik Lundh Sammeli, Hannah Bergstedt och Tomas Nilsson  i Gällivare

11.00 Välkomsttal av AK;s ordförande Lena Lindberg
11.30 Tal av Kommunalrådet  Tommy Nyström
12.00 Tal av riksdagskandidat Fredrik Lundh Sammeli
12.10 Allsång med riksdagskandidaterna Hannah Bergstedt och Fredrik Lundh Sammeli
12.30 Tal av LO;s ordförande Steve Ärlebrand
13.30 Tal av riksdagskandidat Tomas Nilsson
14.00 Tal av riksdagskandidat Hannah Bergstedt

Leif Pettersson i Piteå  
11.00      Dela ut rosor o flygblad med Piteå S-förening
13.00    ”Hemma hos” aktivitet (prel)

 

 

 

Sidan uppdaterades senast: 2010-08-30 16:39